Több mint egy évszázaddal azután, hogy a polinéziai viharfecskék (Nesofregetta fuliginosa) eltűntek Francia Polinézia Kamaka nevű szigetéről, a faj visszatért. A madárfaj a múlt század elején az inváziós patkányok miatt tűnt el, amelyek kiszorították a sziget őshonos állatait - írta meg a 24.hu.
A polinéziai viharfecskék a talajon fészkelnek, így tojásaik és röpképtelen fiókáik könnyen prédává váltak a betelepült rágcsálók számára. Ez a helyzet vezetett a madárfaj kihalásához Kamakán.
A helyreállítási projektet a természetvédők indították, hogy megmentsék a sziget vadvilágát, és visszatelepítsék az eltűnt fajokat. Az inváziós patkányok eltávolítása kulcsfontosságú lépés volt a sikerhez, amelyhez drónok segítségével sikerült teljesen kiirtani a kártevőket 2022-ben. Miután a patkányok eltűntek, a természetvédelmi csapat elkezdte visszacsalogatni a madarakat, melyhez a viharfecskék hangjait használták. Ezeket a felvételeket hangszórókból játszották le, hogy a madarak megtalálják a szigetet és visszatérjenek a fészkelőhelyeikhez. A projekt eredményeként 2024 márciusában indult el a visszatelepítési folyamat, és júniusra már meg is jelentek az első példányok Kamakán.
A polinéziai viharfecske, amely jelenleg veszélyeztetett fajként szerepel a Természetvédelmi Világszövetség Vörös Listáján, mindössze 250-1000 egyedből álló populációval rendelkezik a vadonban.