A Copernicus, az Európai Unió éghajlat-megfigyelő szolgálatának új adatai szerint a világ 12 egymást követő hónapban példátlan hőséget élt át, ami súlyos figyelmeztetés az éghajlatváltozásra. Az ENSZ főtitkára, António Guterres szerint a bolygó most egy „sokkoló” új mérföldkőhöz érkezett, és ha nem csökkentjük a fosszilis tüzelőanyagok szennyezését, a legmelegebb hónapok sorozata „viszonylag hidegként fog emlékezetes maradni” - közölte a CNN.
A Copernicus adatai szerint 2023 júniusa és 2024 májusa között minden hónap a legmelegebb volt a feljegyzések szerint. Carlo Buontempo, a Copernicus igazgatója szerint a 12 hónapos hőségsorozat „sokkoló, de nem meglepő”, és figyelmeztetett, hogy a helyzet tovább romolhat.
Guterres New Yorkban tartott beszédében a fosszilis tüzelőanyagokat gyártó vállalatokat „az éghajlati káosz keresztapjaiként” emlegette, és felszólította az országokat, hogy tiltsák be ezek reklámozását. Guterres sürgette a világ vezetőit, hogy gyorsan cselekedjenek az éghajlati válság kezelése érdekében, különben veszélyes fordulópontokkal kell szembenézniük. „Orosz rulettet játszunk a bolygónkkal” – mondta. A Copernicus szerint 2023 júliusa óta minden hónap legalább 1,5 fokkal melegebb volt az iparosodás előtti hőmérséklethez képest. Az elmúlt 12 hónap globális átlaghőmérséklete 1,63 fokkal haladta meg ezeket az értékeket.
A 2015-ös párizsi megállapodás célja, hogy a globális felmelegedést 1,5 fokra korlátozzák az iparosodás előtti szinthez képest. Bár ez a cél évtizedekre vonatkozik, a mostani túllépés riasztó jel. Richard Allan, a brit Readingi Egyetem klímaprofesszora szerint „ez az előjele annak, hogy egyre veszélyesebb éghajlati hatások vannak közel a láthatáron”.
Az Egyesült Államok nyugati részén az idei nyár első hőhulláma zajlik, a hőmérséklet a három számjegyű tartományba emelkedett (Fahrenheitban értve). A példátlan hőség azonban már tavasszal is halál és pusztítás nyomát hagyta szerte a bolygón. Indiában a hőmérséklet 50 Celsius-fok (122 Fahrenheit) felé emelkedett, haláleseteket és iskolabezárásokat okozva Délkelet-Ázsiában, és Mexikóban az üvöltőmajmok holtan hullottak le a fákról a forróság miatt. A forró levegő és az óceánok hevesebb esőzéseket és pusztító viharokat idéznek elő, amelyek az Egyesült Államokat, Brazíliát, Kenyát és az Egyesült Arab Emírségeket sújtották.
Ban fossil fuel ads to save climate, says UN chief: The UN leader's call comes as new data highlights the worrying pace of global warming. https://t.co/GaQYsUheLl pic.twitter.com/QVFFgX35uB
— Global Voters (@global_voters) June 5, 2024