Az Illatos úti méregraktár ügye hosszú évtizedek óta jelentős aggodalomra ad okot. A Greenpeace és Baranyi Krisztina független polgármester kitartó nyomásgyakorlásának eredményeként végre elkezdődik a rákkeltő, kiemelten káros vegyszerek eltávolítása az egykori Budapesti Vegyiművek területéről - tájékoztatott a GreenPeace Magyarország.
Az Illatos út és környéke 2015-ben került a figyelem középpontjába, amikor a Greenpeace és Baranyi Krisztina követelésére két ezer tonna veszélyes hulladékot szállítottak el a területről. Azóta is tart az erőfeszítés az ottani szennyeződések felszámolására. A legutóbbi fejlemény szerint egy romos pincében évtizedek óta betiltott HCH rovarirtószer maradványai kerültek elő. Annak ellenére, hogy a Ferencvárosi Önkormányzat mérései alátámasztották a veszélyes anyag jelenlétét, a Pest Megyei Kormányhivatal tagadta a szennyezés tényét.
A Greenpeace és Baranyi Krisztina nemzetközi szinten is léptek a probléma megoldása érdekében. Az ENSZ Stockholmi Egyezmény titkárságához és az Európai Bizottság Környezetvédelmi Főigazgatóságához fordultak, hogy nyomást gyakoroljanak a kormányra a szennyezés felszámolása érdekében.
Simon Gergely, a Greenpeace vegyianyag-szakértője szerint végre megkezdődik a terület kármentesítése. A bérlő cég és az állami felszámoló megállapodtak abban, hogy a méreg lerakatot szakszerűen felszámolják, és a költségeket a bérleti díjból fizetik. “Évek óta dolgozunk azon, hogy megkezdődjön ezeknek a mérgeknek az elszállítása, ami, végre meg is történik. A területet bérlő cég, akinek a telephelyén van a pince, megállapodott az állami felszámolóval, hogy szakszerűen felszámolja a méreg lerakatot, és a költségeket leírhatja a bérleti díjból. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a BVM jogutódja viseli a kármentés költségét. A Greenpeace nagyon várja, hogy a terület teljes kármentesítése megtörténjen a jelenlegi állapotfelmérés lezárása után. Az ügyet továbbra is figyelemmel kísérjük.”