A Massachusettsi Általános Kórház és a bostoni Brigham and Women's Hospital AI in Medicine programjának kutatói által készített új tanulmány bemutatja, hogy egy mesterséges intelligencia modellje hogyan képes előre jelezni a stroke vagy a szívroham 10 éves halálozási kockázatát egyetlen mellkasi röngtgenből.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint a világ leggyakoribb elhalálozási okai közül a leggyakoribb a szív-és érrendszeri megbetegedéseknek tudható be. 2019-ben világszerte 15,2 millió embert tartottak nyilván, akik szívinfarktus vagy stroke következtében hunytak el.
Az új kutatás segítségével lehetővé válhat, hogy ezeket a betegségeket előre tudják jelezni így az életmentő beavatkozásokra és kezelésekre hamarabb is sor kerülhet.
A mesterséges intelligencia korábbi formáját a számítógépes diagnosztikákat, alkalmazták például a az emlőrák kimutatására valamint a tüdő problémáinak feltárására mellkasi CT- vizsgálatokkal.
Az új tanulmány elvégzéséhez azonban a tudósok képeztek egy mesterséges intelligenciához tartozó "mélytanulási algoritmust", azaz a CXR-CVD kockázati modellt, amelyhez több mint 147.400 mellkasröntgen felvételét használták fel.
Ezt az algoritmust később, a Mass General Brigham, 11.400 járóbetegéből álló csoport mellkasröntgenei segítségével értékelték ki. A vizsgált csoport 9,6 százalékánál a következő 10 évben súlyos szívesemények voltak kimutathatóak.
A tudósok közleményükben arról számoltak be, hogy a mesterséges intelligencia algoritmusa egyetlen mellkasi röntgenfelvétellel képes előre jelezni a jövőbeni szív- és érrendszeri eseményeket.
A WHO szerint a szív- és érrendszeri problémák megelőzhetőek a viselkedési szokások, életmód megváltoztatásával, az étrend javításával, a fokozott testmozgással, valamint az alkohol és dohányfogyasztás megszüntetésével - írja a Psychologytoday.