A nyár utolsó teliholdja egyben égi látványossággal is jár: augusztus 28-án, péntek hajnalban a Hold belép a Föld árnyékába, így Magyarországról részleges holdfogyatkozás figyelhető meg. A jelenség menetrendjéről az Időkép számolt be.
Az esemény 3 óra 24 perckor indul, amikor a Hold a Föld félárnyékába lép – ekkor még alig érzékelhető változás. A látványos szakasz 4 óra 33 perckor kezdődik: ekkor indul a részleges fogyatkozás, a Hold pedig már csak 12,5 fokos magasságban jár a nyugati égbolton.
Fél óra a legszebb fázis és a holdnyugta között
A csúcspont 5 óra 20 perc körül várható. Ekkor a Föld árnyéka a holdkorong több mint felét eltakarja, a Hold pedig narancssárgás-vöröses színben látszik majd a nyugati égen. A színt a Föld légköre okozza, amely megtöri és a Hold felé tereli a napfényt – ugyanaz a hatás, amely a naplementét is vörösre festi.
Utána már gyorsan zárul az ablak: a Hold 5 óra 59 perckor lenyugszik. A fogyatkozás tényleges maximuma, amikor a fedés eléri a 96 százalékot, tehát a teljes fázist közelíti, itthonról már nem látható, mert az a látóhatár alatt következik be.
Mi kell a jó megfigyeléshez
Az időjárás egyelőre kedvezni látszik: az esemény idején az ország nagy része fölött alig lesz felhő. A megfigyelést tovább segíti az akadálymentes nyugati horizont és a lehetőleg magasabban fekvő helyszín, a világosodó égbolton pedig egy távcső is sokat hozzátehet a látványhoz.
Aki lemarad, hosszú szünetre készülhet: legközelebb 2028 januárjában lesz részleges, 2028 december végén pedig teljes holdfogyatkozás megfigyelhető Magyarországról.
A péntek hajnali időrend így elég szoros keretet ad: a látványos szakasz kezdete és a holdnyugta között alig másfél óra telik el, és ennek is csak a második fele hozza a jellegzetes vöröses elszíneződést. Aki a legjobb pillanatot szeretné elkapni, annak jóval 5 óra 20 perc előtt érdemes helyszínt keresnie – annál is inkább, mert a Hold ekkor már alacsonyan jár, és egy házsor vagy fasor is elég ahhoz, hogy eltakarja.