A Duna vízállása olyan alacsony szintet ért el, hogy a Vízügy mérései szerint március 8-án előbukkanhat az Ínség-szikla, amely korábban csak aszályos időkben emelkedett ki a hullámok közül. Mióta feljegyzik a Duna vízállását, ilyenre márciusban még nem volt példa. Ezt a Dunai Szigetek Facebook-oldalán közölt előrejelzései alapján jelentették.
Az Ínség-szikla jelenléte a Duna vízállásának évtizedek óta figyelemmel kísért jelensége, és az elmúlt húsz évben a szikla előbukkanásának gyakorisága, valamint az időpontja jelentős változásokon ment keresztül. Az elemzések szerint az elmúlt két évtizedben jelentősen nőtt azoknak a napoknak a száma, amikor a szikla kiemelkedett a hullámok alól, valamint kezdő időpontjuk is előbbre tolódott. Ha korábban a felbukkanás december és január között volt jellemző, akkor 2003 óta több alkalommal augusztusban is megfigyelték a jelenséget.
1876 és 2002 között 236 olyan nap volt, amikor előbújt, míg 2003 és 2019 között 257, tehát 16 év alatt többször volt látható, mint az azt megelőző 127 évben összesen. Az okokat azonban nem lehet egyértelműen meghatározni; az Index hangsúlyozza, hogy nem tudható biztosan, hogy a jelenséget a klímaváltozás, a folyó szabályozása, a csapadékhiány vagy más tényezők okozzák.
A szikla akkor bukkanna fel, amikor a vízállás a Vigadó téri vízmércénél 92-93 centiméterre csökken. Az elemzések szerint a felbukkanás akár évenkénti szokásos eseménnyé is válhat, és nem kizárt, hogy már a nyári hónapokban is találkozhatunk vele.
A szikla a Gellért-hegy lábánál, a Szabadság hídról könnyen megtekinthető helyen található, a pontos helyzete 1645,4 folyamkilométernél van. Az esemény iránt érdeklődők számára ez egyedülálló víztörténeti pillanatot kínál.