Két hete fonalférgeket találtak a Pest vármegyei Pilisen a csapvízben, ami miatt napokra betiltották az ivóvíz fogyasztását a városban. A vizsgálatok végül kiderítették, hogy a szennyeződés forrása a helyi víztározó hibás szellőzője volt. Az ügy rávilágított az agglomerációs vízhálózatok elöregedett állapotára és a rezsicsökkentés okozta forráshiányra.
Lakossági panaszok és a kezdeti felelősséghárítás
A problémát január 17-én észlelte egy helyi lakos, aki a csapszűrőjén több milliméteres férgeket talált. A fotók és videók gyorsan elterjedtek a közösségi médiában. A település víziközműcége, a Dabas és Környéke Vízügyi (Daköv) Kft. először tagadta, hogy náluk lenne a gond, és illegális kútcsatlakozásokra hivatkozott:
"A mikroszkópos vizsgálat megállapította, hogy nem társaságunk üzemeltetéséből fakad a szennyezés. A hasonló jelenségek kizárólag akkor jellemzőek, amikor szabálytalanul összekötésre kerül a családi ház fúrt kútja az ivóvízhálózattal."
Ennek ellenére további vizsgálatok során két városi tározóban is kimutatták a fonalférgeket, ezért január 21-én a kormányhivatal teljes ivóvíz-fogyasztási tilalmat rendelt el a városban.
Napokig tartó vízhiány és kríziskezelés
A városban lajtos kocsikkal és víztartályokkal biztosították a lakosság vízellátását. A polgármester, László Attila, feljelentést tett az ügyben:
"Ha vasárnap nem megyünk ki a vízműtelepre, és nem nézzük meg, hogy mi folyik ott a csapból, akkor házról házra járt volna a Daköv felderítő csapata illegális rákötéseket keresni."
A kormányhivatal végül január 24-én oldotta fel a víztilalmat, miután a mérések azt mutatták, hogy az ivóvíz újra fogyasztható.
A probléma gyökere: elavult vízhálózat és forráshiány
A Daköv ügyvezetője, Jasper Andor szerint a fonalférgek megjelenését egy korrodált szellőző okozta, amelyen keresztül bejuthattak a tározóba a szúnyoglárvák. Hangsúlyozta, hogy az elavult infrastruktúra nem tudja követni a pesti agglomeráció rohamos népességnövekedését:
"Nem volt felkészülve erre a pár éves boomra a víziközmű-hálózat."
A víziközműcégek a rezsicsökkentés bevezetése óta alig jutottak fejlesztési forrásokhoz, emiatt sok településen az üzemeltetés is veszteséges.
Bár a pilisi vízminőség jelenleg megfelelő, a történtek rávilágítottak arra, hogy az ország több településén is hasonló gondok jelentkezhetnek. Az ügy következményeként átfogó hálózatfejlesztési programra lenne szükség, hogy a jövőben elkerülhetők legyenek az ilyen helyzetek.
Az ügy további részletei a Telex cikkében olvashatók.