414.65 Ft

394.45 Ft

Támogatás

Kiemelt kategóriák

Belföld
Gazdaság
Külföld
Kultúra
Sport
Tech
Életmód
Autó

További kategóriák

Szórakozás
Belföld

Az ELTE bírálóbizottsága javasolja Orbán Balázs doktori címének odaítélését

10perc.hu
2024. 12. 03.
Az ELTE bírálóbizottsága javasolja Orbán Balázs doktori címének odaítélését

Az ELTE Állam- és Jogtudományi Doktori Iskola bírálóbizottsága keddi ülésén úgy határozott, hogy javasolja Orbán Balázs számára a doktori cím odaítélését.

Hirdetés

Orbán Balázs, aki a miniszterelnök politikai igazgatója, a dolgozata védése során a maximális 25 pontból 23-at kapott. A végleges döntés még hátravan, de a bírálóbizottság állásfoglalása kulcsfontosságú lépés - tette közzé a Telex.

A doktori védés nagy érdeklődést váltott ki, többek között a dolgozat plágiumgyanús elemei miatt. A vádak szerint Orbán nem megfelelően hivatkozott az Árpási Botonddal közösen írt 2023-as cikkére. A védésen Orbán cáfolta a felvetéseket, és kifejtette, hogy a cikket hivatkozta, bár eltérő módszerrel, mint amit a kritikusok elvártak. Mint mondta: „A hivatkozások tekintetében több iskola van,” és saját eljárása az ELTE által elfogadott gyakorlatnak megfelel.

Az opponensek, Unger Anna és Szentgáli-Tóth Boldizsár, elismerték a dolgozat erényeit, és hangsúlyozták, hogy a Turnitin plágiumkereső szoftver nem talált szabálytalanságot. Ugyanakkor kritikával is éltek: Unger például kiemelte, hogy az Európai Parlament és az ENSZ Közgyűlése közötti összehasonlítás részletesebb megközelítést igényelt volna. Szentgáli-Tóth hozzátette, hogy a frakciófegyelem kérdését és más országok példáit is érdemes lett volna mélyebben elemezni.

A disszertáció plágiumgyanúját korábban Rácz András fogalmazta meg, aki szerint Orbán és Árpási Botond közös cikkéből származó szövegrészek nem kaptak megfelelő hivatkozást. Az ELTE azonban nem látott ebben problémát, mivel a szerzőpáros egyik tagja maga Orbán, így a szövegek átvétele önhivatkozásnak minősül.


Orbán Balázs a védésen ismertette dolgozatának fő hipotéziseit. Úgy véli, hogy a szabad mandátum elengedhetetlen a demokratikus működéshez, és ha a nemzeti szuverenitás és a szabad mandátum viszonya felborul, az intézményi konfliktusokhoz vezethet. Elemzése során nemzetközi példákra, többek között az ENSZ-re, az Európai Unió Parlamentjére és az amerikai Szenátusra támaszkodott.

Bár a végső döntés a doktori cím odaítéléséről még hátra van, a bizottság javaslata alapján Orbán Balázs dolgozata megfelel a követelményeknek. A védés során felmerült kérdéseket pedig a jövőben, monográfia formájában tervezett bővítéssel kívánja továbbfejleszteni.

Korábban pedig itt számoltunk be arról, hogy gondok vannak Orbán Balázs disszertációja körül, ahogyan arról is, hogy doktoriját nyilvánosan védi meg december 3.-án.

Főkép forrása:
Orbán Balázs Facebook

További cikkek