Orbán Balázs, aki a miniszterelnök politikai igazgatója, a dolgozata védése során a maximális 25 pontból 23-at kapott. A végleges döntés még hátravan, de a bírálóbizottság állásfoglalása kulcsfontosságú lépés - tette közzé a Telex.
A doktori védés nagy érdeklődést váltott ki, többek között a dolgozat plágiumgyanús elemei miatt. A vádak szerint Orbán nem megfelelően hivatkozott az Árpási Botonddal közösen írt 2023-as cikkére. A védésen Orbán cáfolta a felvetéseket, és kifejtette, hogy a cikket hivatkozta, bár eltérő módszerrel, mint amit a kritikusok elvártak. Mint mondta: „A hivatkozások tekintetében több iskola van,” és saját eljárása az ELTE által elfogadott gyakorlatnak megfelel.
Az opponensek, Unger Anna és Szentgáli-Tóth Boldizsár, elismerték a dolgozat erényeit, és hangsúlyozták, hogy a Turnitin plágiumkereső szoftver nem talált szabálytalanságot. Ugyanakkor kritikával is éltek: Unger például kiemelte, hogy az Európai Parlament és az ENSZ Közgyűlése közötti összehasonlítás részletesebb megközelítést igényelt volna. Szentgáli-Tóth hozzátette, hogy a frakciófegyelem kérdését és más országok példáit is érdemes lett volna mélyebben elemezni.
A disszertáció plágiumgyanúját korábban Rácz András fogalmazta meg, aki szerint Orbán és Árpási Botond közös cikkéből származó szövegrészek nem kaptak megfelelő hivatkozást. Az ELTE azonban nem látott ebben problémát, mivel a szerzőpáros egyik tagja maga Orbán, így a szövegek átvétele önhivatkozásnak minősül.
Orbán Balázs a védésen ismertette dolgozatának fő hipotéziseit. Úgy véli, hogy a szabad mandátum elengedhetetlen a demokratikus működéshez, és ha a nemzeti szuverenitás és a szabad mandátum viszonya felborul, az intézményi konfliktusokhoz vezethet. Elemzése során nemzetközi példákra, többek között az ENSZ-re, az Európai Unió Parlamentjére és az amerikai Szenátusra támaszkodott.
Bár a végső döntés a doktori cím odaítéléséről még hátra van, a bizottság javaslata alapján Orbán Balázs dolgozata megfelel a követelményeknek. A védés során felmerült kérdéseket pedig a jövőben, monográfia formájában tervezett bővítéssel kívánja továbbfejleszteni.
Korábban pedig itt számoltunk be arról, hogy gondok vannak Orbán Balázs disszertációja körül, ahogyan arról is, hogy doktoriját nyilvánosan védi meg december 3.-án.