Kedden délelőtt az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karán kerül sor Orbán Balázs doktori védésére. A doktori dolgozatot plágiumvádak övezik, és a politikai környezet is jelentősen befolyásolja a helyzet megítélését, mivel Orbán Balázs a miniszterelnök politikai igazgatója - tudósított a Telex.
A vádak alapját Rácz András, a Budapesti Corvinus Egyetem oktatója tette közzé, aki megállapította, hogy Orbán tézisfüzete egy oldalnyi szöveget szó szerint átvett egy korábbi, közös publikációból, hivatkozás nélkül. A dolgozattal kapcsolatban felmerült a gyanú, hogy Orbán társszerzője, Árpási Botond készítette el a tézisfüzetet is, amit metaadatok is alátámasztanak, rámutatva, hogy a fájl létrehozása és utolsó módosítása olyan időpontban történt, amikor Orbán Balázs más elfoglaltságainak dokumentált nyoma van.
A dolgozat tartalmának részletes vizsgálata során további anomáliák kerültek felszínre. Rácz szerint a disszertáció jelentős része korábbi közös munkák átvétele, miközben az egyetemi szabályok előírják, hogy a doktori dolgozat önálló tudományos munkának kell lennie. Az ELTE védekezése szerint a dolgozat megfelelt az előírásoknak, ám a bírálóbizottság döntése nem volt egyhangú.
Polyák Gábor, az ELTE egyik vezető oktatója, nyilvánosan kérdőjelezte meg az intézmény döntését, és rámutatott arra, hogy egy politikailag befolyásos személy jelenléte milyen etikai kérdéseket vet fel. Bár az ELTE hangsúlyozta, hogy a dolgozatokat kizárólag azok minősége alapján értékelik, az ügyben többen az egyetem függetlenségét látják veszélyben.
Az előzetes regisztráció ellenére a résztvevők többsége csak egy másik épületben követhette az eseményt. Orbán Balázs ígérete szerint a védés után minden felmerült kérdésre választ ad.