410.98 Ft

390.59 Ft

Támogatás

Kiemelt kategóriák

Belföld
Gazdaság
Külföld
Kultúra
Sport
Tech
Életmód
Autó

További kategóriák

Szórakozás
Belföld

Tízezrek életét menthette volna meg a magyar egészségügy jobb finanszírozása

10perc.hu
2024. 11. 27.
Tízezrek életét menthette volna meg a magyar egészségügy jobb finanszírozása

Magyarország egészségügyi rendszere az alacsony közkiadások miatt jelentős emberéletek elvesztéséhez vezetett az elmúlt években – derül ki Orosz Éva professor emerita, az MTA doktora, egészségügyi közgazdász-szociológus új kutatásából.

A felzárkózás kudarca című tanulmány a Lege Artis Medicinae folyóiratban jelent meg és rámutat arra, hogy Magyarország egészségügyi közkiadásai GDP-arányosan a legalacsonyabbak közé tartoznak a régióban, és az 1990-es évek óta folyamatos csökkenést mutatnak - tette közzé a Telex.

Lemaradás a visegrádi országokhoz képest

A tanulmány szerint Magyarország a kétezres évek közepétől egyre jobban lemaradt a visegrádi országoktól az egészségügyre fordított kiadások terén - írta a HVG. Míg az Európai Unió legtöbb tagállama felismerte az egészségügy fejlesztésének gazdasági és társadalmi jelentőségét, Magyarországon ez a szemléletváltás elmaradt.

,,A mindenkori kormány befektetés helyett költségvetési teherként tekint az egészségügyre fordítandó összegekre” – állítja Orosz Éva.

A kutatás megállapítja, hogy az egészségügy alulfinanszírozottságának drámai következményei vannak: 2015 és 2019 között 234 ezer elkerülhető haláleset történt Magyarországon, és ha az egészségügy elérte volna a cseh szintet, 86 ezer ember élete lett volna megmenthető.

Magyarországon az elkerülhető halálozások száma kiugróan magas. A tanulmány szerint 2019-ben Magyarország ebben a tekintetben az Európai Unióban csak Romániát előzte meg.

„A magyar adatok önmagukban véve is megdöbbentőek: az egészségügyi közkiadások reálértéke 2006 és 2012 között folyamatosan csökkent, és az azt követő lassú növekedés hatására csak 2018-ban érte el a 2005-ös szintet” – írja a tanulmány.

A járvány időszakában ugyan jelentős emelkedés volt az egészségügyi kiadásokban, de 2022-ben és 2023-ban a közkiadások reálértéke ismét csökkent.

Európai uniós összehasonlítás: kudarc a felzárkózásban

A tanulmány rámutat, hogy az uniós országok többsége felismerte: az egészségügy fejlesztése nemcsak a lakosság életminőségét, hanem a gazdaság hosszú távú fejlődését is elősegíti. Magyarország azonban kivételt képez, mivel az egészségügyi kiadások a kormányzati prioritások között továbbra sem kapnak megfelelő figyelmet.

A kutatás szerint a magyar egészségügy jelenlegi helyzete nemcsak emberéletekben mérhető veszteséget jelent, hanem hosszú távon negatívan befolyásolja az ország gazdasági fejlődését is.

További cikkek