A döntést a Momentum javaslatára fogadták el, amelyet Cseresznyés Csilla, a párt vármegyei képviselője jelentett be. A közgyűlés 23 igen szavazattal, 1 ellenszavazattal és 19 tartózkodással fogadta el a javaslatot - közölte a Telex.
A vármegyei közgyűlésben a Fidesz 21, a Momentum 10, a DK 7, míg a Mi Hazánk 8 képviselővel rendelkezik, így a döntéshez szükséges többséget az ellenzéki pártok támogatták, míg a Fidesz képviselőinek többsége tartózkodott.
A gödi gyár iparűzési adóbevételeiről a Pest Vármegyei Közgyűlés dönt, miután a kormány 2020-ban az akkori ellenzéki vezetésű Gödtől Pest Vármegyéhez helyezte át a bevételek irányítását. Az adóemelés célja, hogy a forrásokat „értékes célokra költsük a Samsung iparűzési adójából, ne pedig a fideszes polgármesterek kampányrendezvényeire” – írta közleményében a DK.
A DK tájékoztatása szerint a Samsung adóbevételei közösségi fejlesztésekre fordítódnak, többek között a gödi mobilház óvodai fejlesztő helyiségére (7,5 millió forint), a fóti magántanulók tanulókártyájára (8,5 millió forint), a Waldorf iskola eszközbeszerzésére (3,7 millió forint), valamint a veresegyházi Malom-tó ökológiai értékeinek megóvására (5 millió forint).
A döntés egyben fordulópont is a közgyűlésben: az ellenzéki pártok többséget szereztek az adóforrásokról döntő bizottságokban, így megakadályozták, hogy a fideszesnek tekintett szervezetek forrásokhoz jussanak. A Mi Hazánk közleménye szerint a 20 pályázó közül kilenc olyan szervezetet azonosítottak, amelyek erősen kötődnek a kormánypárthoz, vagy nem teljesítették korábbi beszámolási kötelezettségeiket, így ezen szervezetek támogatását nem szavazták meg.