Magyarországon a kiemelt állami vezetők egészségügyi ellátása az utóbbi évtizedekben jelentős változásokon ment keresztül. Korábban évente mintegy 24 millió forintot költöttek a VIP-ellátásra, de a költségekről és a pontos részletekről mára már alig van információ. A költségvetési adatok jelenlegi elérhetősége korlátozott, mivel az ellátásra vonatkozó pénzügyi tervezés és információk a Miniszterelnöki Kabinetiroda költségvetésében nincsenek nyilvánosan feltüntetve.
A kormányzati VIP-ellátás újra a figyelem középpontjába került, miután Magyar Péter, a Tisza párt elnöke kritikával illette a kormány tagjait a Honvédkórház állapotáról. Péter kijelentette: „Megmutathattuk volna együtt a magyar embereknek a kormányzati luxust és onnan 30 méterre a mindennapok valóságát.”
A Népszava cikkéből az is kiderül, hogy a VIP-ellátás során a páciensek külön, zárt részlegeken kapnak kezelést. A Honvédkórház „Speciális Rendeltetésű Centrumában” a betegeket egyedi szobákban helyezik el, ahol a kezelést kizárólag ezen a részlegen dolgozó ápolók végzik. Az ellátás személyre szabott, és egy betegmenedzser koordinálja a diagnosztikai vizsgálatokat, biztosítva a gyors és hatékony kezelést.
A kórházak VIP részlegei a politikai és közigazgatási elit igényeit szolgálják ki, míg a szokásos kórházi részlegek takarékossági intézkedések alatt állnak. Az érintettek családtagjai is jogosultak a kiemelt ellátásra, ami számos kérdést vet fel az ellátás költségeivel és a költségvetés kezelésével kapcsolatban.
Az európai országok többségében nem létezik hasonló VIP-ellátás. Litvániában és Svédországban például nincsenek különleges egészségügyi ellátások a politikai vezetők számára, míg Németország és Franciaország követi az amerikai modellt, ahol a politikai elit külön kórházakban vannak kezelve.