Vallási vagy kulturális okokból ezekben az országokban nem tartják a karácsonyt, máshol pedig eltérő időpontban vagy módon ünneplik - számolt be róla a Dívány.
Országok, ahol a vallás miatt nincs karácsony
A muszlim és buddhista országokban a karácsony nem része a kultúrális hagyományoknak, így december 24-25-26. nem ünnepnap. Marokkó és Törökország is ilyen országok.
Marokkóban karácsonyfa és díszek helyett az utcákat színes lámpások díszítik, amelyek az imáidőt (azant) jelzik. Ezzel szemben Törökországban a nagyvárosok plázáiban és szállodáiban már felbukkannak karácsonyfák és karácsonyi dekorációk. Isztambulban ilyenkor a karácsonyi hangulat szinte teljesen átveszi a városképet.
Thaiföld és a Maldív-szigetek is azok közé tartoznak, ahol a karácsonyt csak a keresztény kisebbség tartja. Az éghajlat sem kedvez az ünnepi hangulatnak, de az országok tengerpartjai ilyenkor is vonzzák a turistákat.
Országok, ahol másképp vagy máskor ünneplik a karácsonyt
Néhány országban a karácsony ünneplése teljesen eltér a megszokottól. Spanyolországban például az ajándékozás január 5-6-ra esik. Itt a Három Királyok (Reyes Magos) hozzák az ajándékokat a gyerekeknek, akik január 6-án, vízkeresztkor kapják meg meglepetéseiket. Az eseményt hatalmas felvonulások és édességosztás kíséri. Sevillában ilyenkor évente százmilló cukorkát osztanak ki.
Angliában karácsony másnapja, december 26., a Boxing Day nevű ünnep, amelynek gyökerei a jobbágyi időkbe nyúlnak vissza. Ekkor a munkáltatók ajándékokkal kedveskedtek dolgozóiknak. Ma ez a nap a focimeccsek nézéséről és az uralkodó ünnepi beszédéről szól. Az angolok többsége ilyenkor a nagy karácsonyi ebéd után pihen.
Bár a világ legtöbb országában a karácsony az év legfontosabb ünnepe, a fenti példák is mutatják, hogy egyes kultúrák másképp készülnek a téli időszakra, vagy egyáltalán nem tartják ezt az ünnepet.
További ünnepi hangulatot keltő cikkeink pedig itt olvashatók.