A karácsonyi ünnepkörhöz számos növény tartozik, melyek nemcsak dekorációként szolgálnak, hanem gazdag történeti és szimbolikus háttérrel rendelkeznek. A magyal, borostyán, fagyöngy és egyéb ünnepi növények különleges jelentéssel bírnak, és sok esetben évszázadok óta részei a karácsonyi hagyományoknak. Mindezek a növények szoros kapcsolatban állnak a boldogsággal, békével és az élet különböző szakaszaival, így nemcsak szép, de mélyebb üzenetet is közvetítenek - írta meg a 24.hu.
A magyal a termékenység és az örök élet szimbóluma, amely az ókor óta jelen van a karácsonyi dekorációban. Egy keresztény legenda szerint a magyal Krisztus lábnyomában nőtt, tüskés leveleivel és vörös bogyóival a szenvedését szimbolizálja. A magyal védelmet és szerencsét hozott otthonokba, és ma is a karácsony elengedhetetlen dísze.
A rozmaring szintén a karácsonyhoz kapcsolódó növény, amely már a középkorban is szoros kapcsolatban állt az ünnepekkel. A legenda szerint a rozmaring a jászol körüli növények egyike volt, és a szenteste illata egészséget és boldogságot ígért a következő évben. Magyarországon a rozmaring a híres „magyar királyné vize” alapanyaga is volt, és azóta is gyakran használják karácsonyi dekorációként.
A borostyán története az ókorba nyúlik vissza, és az emberek már akkor is nagy becsben tartották. Az ünnepi koszorúkban és díszekben gyakran szerepel, és különleges jelentése is van. A borostyán a mértékletességet és a védelmet szimbolizálja, hiszen úgy tartották, hogy megóv a részegségtől és a túlzásoktól. A rómaiak és görögök is gyakran használták a borostyánt a vallásos ünnepeken.
A mikulásvirág története szoros kapcsolatban áll Mexikóval és egy szép karácsonyi legendával, amely szerint egy fiatal lány, Pepita, ajándékként virágokat vitt a kis Jézusnak, és azok csodálatosan mikulásvirággá változtak. Ma már ez a növény a karácsony egyik legismertebb szobanövénye, mely otthonokban hoz ünnepi hangulatot.
A karácsonyi kaktusz története egy jezsuita misszionáriushoz, Jose atyához kapcsolódik, aki a dzsungelben élő bennszülötteket próbálta megtéríteni. A legenda szerint, amikor már minden reményét elvesztette, egy karácsonyi éjjel csodálatos éneket hallott, amelyet a falu gyerekei énekeltek a templomba menet, kezükben karácsonyi kaktusz ágait tartva. Ez a növény ma is a karácsony egyik fontos eleme, és télen virágzik, hozzájárulva a karácsonyi varázshoz.
A fagyöngy nemcsak az ünnepi dekorációk fontos része, hanem szerelmi varázslatokhoz is kapcsolódik. A kelták úgy hitték, hogy a fagyöngy a villám erejéből született, és mágikus hatást gyakorol az emberekre. A fagyöngy a családi harmónia és a jólét szimbóluma, és a hagyomány szerint, ha fagyöngy alatt csókolózik egy pár, az szerencsét hoz.
Az amarillisz, más néven fénylő virág, a görög mitológiából ered, és legendája egy elkeseredett pásztorlányról szól, aki szerelmet akart nyerni. Az ő története adja a virág egyedülálló, tűzpiros színét, amely a karácsonyi ünnepi díszítés egyik gyöngyszeme.