Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentős létszámcsökkentésbe kezdett: a hivatal 42 dolgozótól válik meg, ami az állomány 7,55 százalékát teszi ki. Az ÁSZ a lépést a költségvetés fenntarthatóságával és a működés hatékonyabbá tételével indokolja. A leépítés mind az ellenőrzési, mind a támogató egységeket érinti. Az ÁSZ cáfolja azokat a pletykákat, miszerint a távozók helyére új embereket vennének fel. A leépített dolgozók két hónap felmentési időt és végkielégítést kapnak, emellett az elhelyezkedésüket tanácsadással is segítik - számolt be a 24.hu.
Az ÁSZ közleménye szerint a cél a működés hatékonyabbá és takarékosabbá tétele, valamint egy adatalapú, digitalizációt is kihasználó felügyeleti intézmény kialakítása.
Az intézményi működés hatékonyabbá és takarékosabbá tételének része az adatalapú, a digitalizáció eszköztárát is felhasználó, felügyeleti jellegű intézmény kialakítása. Ennek során az ÁSZ elnöke szervezeti egységenként áttekintette a meglévő státuszokat és munkaköröket, majd az intézmény költségvetésének fenntarthatósága, gazdálkodásának és működésének optimalizálása céljából elrendelte az egyes szervezeti egységek tekintetében a munkakörök számának mintegy 10 %-os csökkentését.
A 24.hu hivatalos forrása szerint a leépítés a vártnál rosszabb költségvetési helyzettel függ össze, és az összes igazgatóságot érinteni fogja. A dolgozók körében pedig az a hír terjedt, hogy a leépítéssel új pozíciókat nyitnak majd, amit az ÁSZ határozottan cáfol.
Az intézkedés váratlanul érte a számvevőszéki dolgozókat, akik kérdéseikkel és aggályaikkal a szakszervezetet keresték meg. Windisch László a leépítésről szóló tájékoztatás mellett biztosította a dolgozókat arról, hogy megkapják a járó juttatásokat, és igyekeznek humánusan eljárni az elbocsátások során.
Nem ez az első jelentős létszámcsökkentés az ÁSZ történetében. Öt évvel ezelőtt, 2019-ben is hasonló intézkedésekre került sor. Akkoriban Domokos László elnök a hatékonyságnövelésre hivatkozva több ütemben mintegy száz dolgozónak ajánlotta fel a távozást az intézményből. Az akkori leépítésnél az együttműködésre és a kölcsönös párbeszédre helyezték a hangsúlyt, valamint a munkaerőpiac számára elérhetővé tették a távozók szakértelmét.
Ez is érdekelhet! Korábban a 10perc.hu-n megírtuk, hogy nemrég több száz munkás maradt állás nélkül az iváncsai akkumulátorgyárban.