Döbbenetes végeredménnyel zárult a pekingi téli ötkarikás játékokon a férfi rövidpályás gyorskorcsolyázók 1000 méteres döntőjében, ahol a zsűri olimpiai bajnokot csinált a kínai versenyzőből, Zsen Ce-vejből.
Amikor kiderült, hogy a férfi rövidpályás gyorskorcsolya egyéni 1000 méteres fináléjába a Liu-testvérek három kínai riválissal jutottak be, már lehetett sejteni, hogy a magyarok nem nyerhetnek simán. Sajnos ez be is következett…
A visszalőtt első futam után a másodikban több kontaktus is volt a versenyzők között, ám Liu Shaolin Sándor – a szám regnáló világbajnoka – hiába haladt át elsőként a célvonalon, ráadásul kínai ellenfele a célvonal előtt le is rántotta, így elesve csúszott be a célba, videóbíró végül belenyúlt a küzdelembe.
A pillanat, amiért kizárólag Liu Shaolin Sándort látták szabálytalannak - vélhetően ha nem Pekingben van az olimpia, magyar aranyérmet ünnepelhettünk volna Fotó: MTI/Kovács Tamás
A videózás percei alatt olimpiai bajnoknak érezhette magát Liu Shaolin Sándor, de végül a zsűri két esetben is szabálytalannak látta, és kizárta őt. Ezzel az a Zsen Ce-vej lett az olimpiai bajnok, aki korábban éppen Liu Shaoangot lökte meg, aki ki is szállt ezzel a győzelemért vívott csatából. Egy biztos, ha nem Pekingben van az olimpia Zsen Ce-vej maximum ezüstérmes, ha éppen ki nem zárják.
Ám a bátyja kizárása miatt végül bronzérmes lett Liu Shaoang, aki ezzel megszerezte a magyarok második érmét Pekingben. Ez a medál sporttörténelmi érem, ugyanis korábban sosem állt magyar sportoló kétszer a dobogón egy olimpián.
Sporttörténelmi egyéni magyar érmet szerzett Liu Shaoang Fotó: Magyarock - Olimpyc Team Hungary/Molnár Ádám
„Történt, ami történt, ezen már nem lehet változtatni. A verseny közben én is kaptam egy hatalmas lökést, de szerencsére nem adtam fel, egy kínai ellenfelemet megelőztem, így szereztem meg a bronzérmet. Büszke vagyok a teljesítményünkre, és a bátyámnak is azt mondtam, ami nem öl meg az megerősít, mutassuk meg a hátralévő versenyszámokban, hogy mit tudunk” – jelentette ki a sporttörténelmi egyéni magyar érmet szerző Liu Shaoang.
Jászapáti Petra végül a 7. helyen zárta az olimpiát Fotó: Magyarock - Olimpyc Team Hungary/Molnár Ádám
A hölgyek 500 méteres egyéni számában Jászapáti Petrát két ezred választotta el attól, hogy bejusson az A-döntőbe. A magyar versenyző nem tört meg, és a B-döntőben végül a második helyen ért célba, így a 7. helyen zárta az olimpiát.
A női óriás-műlesiklás első futamában Tóth Zita 56-os rajtszámmal indult a 82 fős mezőnyben, de nem tudott lejönni a 44 kanyart és 47 kaput tartalmazó pályán, már a pálya első részén, a 10. kapunál rontott. Az első hatvan közül 16 síző esett ki, kettő pedig el sem indult. A 19 éves magyar versenyzőnek lesz még egy száma, szerdán műlesiklásban szerepel majd.