A betegek várakozási ideje a máj- és a szívátültetés esetén a legrövidebb, mindkét szervnél, illetve tüdőátültetés esetén átlagosan hét hónap.
Az Országos Vérellátó Szolgálat (OVSZ) Transzplantációs Igazgatósága sajtóközleményt adott ki, melyben arról számoltak be, 2020-ban miként működött Magyarországon a szervátültetés. Összesen 320 műtétet végeztek el, amiből 202 volt a veseátültetés, májtranszplantációra ötven esetben került sor, szívátültetést 45 alkalommal hajtottak végre, 17 tüdőátültetést végeztek, míg hat esetben történt kombinált vese- és hasnyálmirigy-átültetés.
A betegek várakozási ideje a máj- és a szívátültetés esetén a legrövidebb, mindkét szervnél, illetve tüdőátültetés esetén átlagosan hét hónap, míg a vese és a hasnyálmirigy kombinált átültetésénél a várakozási idő 3 év 4 hónap, valamint a vesetranszplantációnál csaknem 3,5 év. A transzplantációs várólistán tavaly összesen 1893 beteg fordult meg, 461 új beteg került fel várólistára, az év végén pedig 1361 beteg várakozott valamilyen életmentő szervátültetésre.
Összesen 202 veseátültetésre került sor tavaly Magyarországon Fotó: freepik.com
A tájékoztatás szerint 2020-ban az OVSZ 158 donorjelentést fogadott 43 kórházból, végül 111 donáció valósult meg elhunyt szervdonorból. Agyhalottból 329 szervet, élődonorból pedig 30 szervet távolítottak el transzplantációs céllal. A szervadományozási programok folyamatosak az egész országban, és minden hazai szervátültetési program a szigorú járványügyi szabályok betartása mellett működik.
Hogy tetszett a cikk? Mondd el a véleményedet egy kattintással.
TetszettNem tetszettTámogasd a 10perc.hu hírportált!
Célunk fontos témákról írni, hitelesen, objektíven, csak a lényegre fókuszálva. Küldetésünk, hogy független, és elfogulatlan tájékoztatást biztosítsunk.
RÉSZLETEK!