A közép-amerikai ország hatósága által felfedezett 19 holttest maradványaiból kettőről még azt sem tudják megállapítani, hogy férfiak vagy nők.
Az Amerikai Egyesült Államokban mintegy 60 millió latin-amerikai származású ember élt a Pew Research Center 2017-es adata szerint. 11 millió feletti azoknak a száma, akik illegálisan tartózkodnak az ország területén, döntő részben ők is hispánok. Joe Biden, az Egyesült Államok januárban beiktatott új elnöke az ígérte, a beiktatását követő két hónapon belül 11 millió illegális bevándorló kap amerikai állampolgárságot. Mindenesetre nem lesz egyszerű dolga Bidennek, ugyanis az amerikai-mexikói határon igencsak meleg a helyzet.
A mexikói kormány 2006-ban kemény harcot indított a kábítószerkereskedelem ellen, speciális jogokkal felruházva a hadsereget. Azóta több mint 300.000 emberéletet követelt a szervezett bűnözés elleni állami fellépés. Az országban 2020-ban 34.523 gyilkosság történt a france24.com hírportál cikke szerint. Mexikón évtizedek óta erőszakhullám söpör végig, mely a szervezett bűnözés, elsősorban a drog kartellek harcának eredménye. A bűnözői csoportok az Egyesült Államok felé vezető útvonalak ellenőrzésére törekszenek.
Jelenleg éppen 19 meggyilkolt, majd elégetett latin-amerikai személy földi maradványainak vizsgálatán dolgoznak a mexikói hatóságok az amerikai határ közelében. Két – feltételezhetően migráns – guatemalai, és két mexikói személy összeégett holttestét sikerült mostanáig azonosítania a hatóságoknak DNS-vizsgálat segítségével, közölte az észak-mexikói Tamaulipas szövetségi állam ügyészi hivatala. Az elégett holttesteket január 22-én fedezték fel egy járműben, melyre 113 lövést adtak le korábban.
A mexikói kormány 2006-tól kemény harcot indított a kábítószerkereskedelem ellen, speciális jogokkal felruházva a hadsereget Fotó: france24.com
Arra is fény derült, hogy tizenhatan férfiak, egy személy pedig nő az áldozatok közül, míg két halott esetében további vizsgálatokra van szükség nemük meghatározásához. A holttestek azonosításán törvényszéki szakértőkből, fogorvosokból, genetikusokból és kriminológiai specialistákból álló csapat dolgozik.
A guatemalai Comitancillo város lakói attól tartanak, hogy legalább egy tucatnyi áldozat az ő településekről indult útnak az Egyesült Államok felé. Így sokan rokonaikat gyászolhatják majd a városban a közép-amerikai ország hatósági közleménye szerint.
A Mexikói-öböl partján fekvő Tamaupilas állam területén keresztül vezet a legrövidebb út Amerikába Guatemalából. A régió azonban igen veszélyes egyes itt tevékenykedő bandák jelenléte miatt, akik megzsarolják, elrabolják és esetenként meg is gyilkolják a területükön áthaladó migránsokat. A régió a mexikói kartellek közötti gyakori összecsapások helyszíne is egyben: az Északnyugati Kartell, amely a szomszédos Nuevo Leon állam területét ellenőrzi és a Tamaulipasban évtizedek óta aktív Golf Kartell érdekei számos alkalommal ütköznek a térségben.