A most megtalált baktérium a bécsi kutatók szerint a cápák fogaiból táplálkozott.
Különleges felfedezést tettek nemrég a bécsi kutatók - írta a hvg.hu. Miközben 38 millió éves cápafogakat vizsgáltak, kiderült, hogy más is van a leletekben: ugyanennyi idős baktériumok. Olyan mikrobákról van szó, amelyek ősi mélytengeri cápák fogzománcába beágyazottan éltek. Tokjuk kémiai folyamatok során megváltozott, ennek köszönhetően őrződtek meg az évmilliók során. A tudósok felfedezésükről a Scientific Reports című tudományos lapban számoltak be.
A szakértők szerint a fosszilis baktériumok valószínűleg arra specializálódtak, hogy aktívan behatoljanak a fogzománcba, mivel ott minimális mennyiségű szerves anyag lehetett. Összetett biokémiai folyamatok révén a baktériumok képesek voltak lebontani a zománcban lévő proteint. A mélytengerek rideg, tápanyagban szegény élőhelyén érthető ez a nagy erőfeszítés. A kutatók először találtak bizonyítékot ilyen különleges tápanyagfelvételre.
Hogy tetszett a cikk? Mondd el a véleményedet egy kattintással.
TetszettNem tetszettTámogasd a 10perc.hu hírportált!
Célunk fontos témákról írni, hitelesen, objektíven, csak a lényegre fókuszálva. Küldetésünk, hogy független, és elfogulatlan tájékoztatást biztosítsunk.
RÉSZLETEK!