Sokkoló, de a magyar háztartások energiafelhasználásának 71%-át a fűtés teszi ki. Ez a döbbenetes arány főleg a megfelelő hőszigetelés hiányára eredeztethető vissza. Melegvízre 13%, főzésre 6%, világításra és egyéb háztartási elektromos berendezésekre, például mosógépekre, mosogatógépekre és szárítógépekre, valamint egyéb elektromos eszközökre, további 10% energiát fogyasztunk el.
Az energiatakarékos otthon kialakítása rengeteg előnnyel jár: nem csak a pénztárcánk lesz hálás, a környezetünket is óvjuk vele, ha tudatosan bánunk az energiával. Az egyik leghatékonyabb eszköz nyilvánvalóan a megújuló energiaforrás használata, de néhány apró trükk is sokat segíthet.
- Ha nem használunk egy háztartási gépet, kapcsoljuk ki! Kávéfőző, hangfal, laptop, televízió, mind-mind olyan eszközök, amelyeket a készenléti üzemmód helyett nyugodtan ki is kapcsolhatunk.
- Váltsuk régi izzóinkat LED-esre! Egy LED-körte akár 70%-al is kevesebb áramot fogyaszt, mint egy hagyományos.
- Tartsuk mindig tisztán elektromos főzőlapunkat! Talán nem is gondolnánk, de egy szennyeződött főzőlap lassabban melegszik, és sokkal több energiát is használ.
- A sütőn válasszuk a légkeveréses funkciót! Ez sokkal energiatakarékosabb, mint az alul-felül sütés.
- Ne töltsük tele a vízforralónkat, ha csak egy csésze teányi forró vízre van szükségünk! Apróságnak tűnhet, de ezzel is felléphetünk az energiapazarlás ellen.
Ha azon szerencsés kevesek közé tartozunk, akiknek otthona jól hőszigetelt, még mindig van néhány sarkalatos pont, ahol „megfoghatjuk” az energiát. Ilyen például egy okosotthon-rendszer kialakítása, ami közvetlenül a rezsi csökkenését eredményezi.
A fűtés költségeinek akár 13-20 százalékát is megtakaríthatjuk az előre beprogramozott időzítéssel és a részleges, szobánkénti távszabályozással. De egy okosotthon kialakításával akár a melegvíz-használatot is megreformálhatjuk: a bojlerek időzítésével például a felhasznált energia 25 százalékát is megtakaríthatjuk.
„Újépítésű házak esetében vagy felújításnál kapóra jöhet a hővisszanyerős szellőztetős rendszer is, ami tulajdonképpen hermetikusan lezárja az egész házat. A beépített ventilátornak hála nem szökik el télen a meleg, mégis folyamatos a friss oxigén-pótlás, ablaknyitás nélkül is! A legmodernebb rendszerek pedig akár azt is érzékelik, hányan tartózkodnak a szobában, és ennek megfelelően szabályozzák a szellőzést” – árulta el Tóth Marcell, a Wosser Energetika Kft. ügyvezetője.
A napelemes rendszer kiépítése a legnépszerűbb megoldás, mivel hatékony és környezetbarát. Elegendő akár otthonunk vagy vállalkozásunk energiaigényének kielégítésére. A rendszer az áramot a napsugárzás erejéből nyeri ki és egy inverter segítségével alakítja át. Nem csak környezetbarát, pénzt is megtakarít nekünk, sőt, a rendszer kiépítése még az ingatlan értékét is növeli.