A mesterséges intelligencia térnyerése sokakban kelt aggodalmat: vajon a gépek elveszik a munkánkat? Sundar Pichai, a Google anyavállalatát vezető Alphabet vezérigazgatója szerint épp az ellenkezője történik. A Bloomberg Tech Summiton elhangzott előadásában arról beszélt, hogy az MI nem rombolja, hanem formálja a munkaerőpiacot – és számos új lehetőséget is teremt - tette közzé az Origo.
„A mesterséges intelligencia gyorsítóként működik”
Pichai szerint az MI nem helyettesíteni, hanem segíteni fogja az embereket, és a vállalatok is profitálnak belőle: gyorsabb munkafolyamatokat, hatékonyabb működést és új típusú munkahelyeket hoz magával. Úgy fogalmazott:
„A mesterséges intelligencia gyorsítóként működik, amely segít a vállalatoknak és az egyéneknek is hatékonyabban működni, nem pedig kiváltja őket.” - közölte az Origo.
Az elmúlt években ugyan az Alphabet is hajtott végre leépítéseket, Pichai hangsúlyozta: jelenleg is bővítik a mérnöki csapatokat, és legalább 2026-ig folytatják a toborzást. Kiemelt területek közé tartozik a YouTube, a Waymo önvezető technológiája és a kvantumszámítástechnika.
Az MI a monoton munkát veszi át, nem a kreativitást
A vezérigazgató szerint az új technológiák mindig bizonytalanságot keltenek, de a félelmek helyett inkább a produktivitásra és a fejlődési lehetőségekre érdemes koncentrálni. Az MI elsőként az ismétlődő, rutinjellegű feladatokat váltja ki – nem a kreatív vagy stratégiai munkát.
Ez pedig azt jelenti, hogy az emberek nagyobb hangsúlyt helyezhetnek a fejlesztésre, tervezésre vagy az ügyfélkapcsolatok ápolására.
Az MI már most is jelen van a munkában: segíti a fejlesztőket, gyorsítja a termékbevezetések ütemét, és jelentősen javítja az ügyfélélményt. Pichai szerint a következő évek kulcsfontosságúak lesznek abból a szempontból, hogy miként tudjuk társadalmi szinten is integrálni a technológiát a munka világába.
Oktatás, átképzés, felelősség
A változások kezelésében kulcsszerepe lesz az oktatásnak, az átképzéseknek és a vállalatok felelős hozzáállásának. Ahogy Pichai fogalmazott: az MI nem önmagában veszélyes – a kérdés az, hogyan alkalmazzuk.
Az általános mesterséges intelligencia, vagyis az emberihez hasonló gondolkodású rendszerek kérdése is szóba került. Pichai elismerte, hogy bár történtek előrelépések, még nem lehet biztosra venni, hogy elérhető lesz ilyen szintű technológia. Szerinte nemcsak a technológiai fejlődés, hanem az etikai és társadalmi keretek kialakítása is elengedhetetlen.