A Sima del Elefante barlangban, Spanyolországban végzett ásatások során felfedezett csontmaradványok egy 1,1-1,4 millió évvel ezelőtt élt emberi egyedhez tartoznak. A kutatók szerint ezek a maradványok Nyugat-Európa legrégebbi ismert emberi arca, és egy új, a Homo erectusra hasonlító, de annál primitívebb emberi fajhoz tartoznak- elemezte a The Guardian.
A Sima del Elefante barlangban talált csonttöredékek az első olyan emberi arc maradványai Nyugat-Európában, amelyeket több mint 1,1 millió évvel ezelőtt élt egy egyedhez kapcsolnak. Az ősi maradványok egy kihalt emberi faj bal arcát és felső állkapcsát alkotják. A kutatók úgy vélik, hogy ezek a fosszíliák egy olyan felnőtt egyedhez tartoznak, aki 1,1 és 1,4 millió évvel ezelőtt élhetett az Ibériai-félszigeten. A felfedezés különösen fontos, mert azt sugallja, hogy a korai ember több formája is jelen volt Nyugat-Európában az időszakban, amelyben a barlang egy gazdag, vadban bővelkedő, nedves erdő közepén helyezkedett el, amelyet folyók és patakok keresztezték.
Dr. Rosa Huguet, a Rovira i Virgili Egyetem munkatársa, aki segített a fosszíliák feltárásában, hangsúlyozta, hogy a felfedezés egy új szereplőt hoz be Európa emberi evolúciójának történetébe. Az emberi evolúció korábbi kutatásai alapján a korai emberek már 1,8 millió évvel ezelőtt elhagyták Afrikát és elértek Eurázsiába. Az eddig felfedezett legkorábbi emberi maradványok Nyugat-Európában 1,1-1,2 millió évvel ezelőttiek voltak, és a kutatók a Homo antecessor, vagyis az úttörőember fajához rendelték őket.
A spanyol kutatócsoport szerint az újonnan talált fosszíliák primitívebbek, mint a Homo antecessor, de számos jellemzőjük hasonlít a Homo erectusra. Mivel a fosszíliák pontos azonosítása bizonytalan, a kutatók a Homo affinis erectus néven emlegetik a fajt, amelynek neve az idősebb emberfajjal való szoros kapcsolatot tükrözi. A maradványokat a kutatók informálisan „Pink”-nek nevezték el, a Pink Floyd zenekar The Dark Side of the Moon című albuma után, amelynek „La cara oculta de la luna” fordítása „rejtett arcot” jelent, utalva a maradványok titokzatos jellegére.