Az innováció célja, hogy a gazdák többemeletes raktárépületekben termeszthessenek gyümölcsöket és zöldségeket, csökkentve a mezőgazdaság környezetre gyakorolt káros hatásait – derült ki az MIT közleményéből.
Az apró, rovarszerű robotok mechanikus kaptárakból rajzanak ki, és rendkívül gyorsan, precízen végzik a beporzást. A kutatók a méhek testfelépítéséből merítettek inspirációt, hiszen azok természetes beporzási hatékonyságát jelenleg semmilyen gép nem éri el - írta a 24.hu. A robotrovarok kevesebbet nyomnak, mint egy gemkapocs, és akár 17 percig is képesek a levegőben maradni, ami „több mint 100-szor hosszabb repülési idő, mint az eddigi hasonló eszközöké” – mondta Kevin Chen, az MIT Soft and Micro Robotics Laboratóriumának vezetője.
A robotok mesterséges szárnyait apró, rugalmas izmok hajtják, amelyek lehetővé teszik, hogy a rovarok akár 35 centiméter per másodperces sebességgel repüljenek. Ez a valaha mért legnagyobb sebesség ilyen mikrorobotoknál. A kutatók szerint a precizitás további fejlesztésével ezek az eszközök képesek lesznek a virágok közepén landolni és onnan felszállni.
A kutatás a Science Robotics folyóiratban jelent meg, és az MIT csapata további fejlesztéseken dolgozik, hogy a mikrorobotok képesek legyenek hosszabb repülésekre és önálló navigációra. Az innováció forradalmi változásokat hozhat a mezőgazdaságban, különösen a zárt térben történő növénytermesztésben, amely fenntarthatóbbá teheti az élelmiszer-termelést.