A Holdat először helyezték fel a World Monuments Fund (WMF) veszélyeztetett kulturális helyszíneket tartalmazó listájára. A szervezet attól tart, hogy a közeljövőben tervezett kereskedelmi űrutazások és holdmissziók veszélyeztethetik az emberiség első lépéseit dokumentáló örökséget, például Neil Armstrong és Buzz Aldrin lábnyomait, valamint az 1969-es holdraszállás során hátrahagyott tárgyakat - számolt be róla a The Guardian.
A listát évente állítják össze, és általában földi kulturális helyszíneket tartalmaz. Az idei válogatás – amely az első 2022 óta – olyan helyszíneket is magában foglal, mint a Qhapaq Ñan, egy prekolumbián inka úthálózat, valamint Antakya Törökországban és a Noto-félsziget Japánban, amelyeket földrengések sújtottak.
Az emberiség öröksége a Holdon
Bénédicte de Montlaur, a WMF elnöke elmondta, hogy a Holdat azért vették fel a listára, mert a növekvő űrtevékenységek „egyre nagyobb kockázatokat hordoznak, miközben a megőrzési protokollok nem megfelelőek”.
A magáncégek és állami űrügynökségek által tervezett holdküldetések fokozódása aggodalomra ad okot. A SpaceX például nemrég két holdraszálló modult indított útnak jövőbeli missziók kutatása céljából. A NASA Artemis III küldetése 2027-ben az első emberes holdraszállást valósítja meg az 1970-es évek óta, és ezt követően privát utazások is megkezdődhetnek. Ezek a látogatások veszélyeztethetik a történelmi helyszíneket és tárgyakat.
„A Hold első alkalommal került fel a listára, hogy ezzel is hangsúlyozzuk az emberiség földön túli első lépéseinek megőrzésének fontosságát – egy olyan meghatározó pillanatot, amely közös történelmünket tükrözi” – mondta Montlaur.
A WMF kiemelte, hogy a holdraszállás során hátrahagyott tárgyak, például a televíziós közvetítést rögzítő kamera és a memorial disk, amelyet Armstrong és Aldrin helyezett el, az emberiség örökségének ikonikus részei.
A Hold listára vétele rámutat arra, hogy az örökségvédelem nem csupán földi, hanem univerzális kérdés, amely az emberiség kollektív felelőssége.