Egy cambridge-i kutatás célja annak feltárása, hogy az emberek és kutyák agyhullámai szinkronizálódnak-e, amikor interakcióba lépnek egymással, hasonlóan ahhoz, ahogyan a szülők és csecsemők kapcsolata is működik. A kutatók az elektroenkefalogram (EEG) technológia segítségével vizsgálják a kutyák és gazdáik agyi aktivitását, hogy kiderüljön, valóban egy hullámhosszon vannak-e - írta meg a The Guardian.
A kutatás mögötti gondolat az, hogy ha az agyhullámok szinkronizálódnak, akkor a gazdi és kutyája valószínűleg egyforma figyelmet fordítanak a pillanatra, és hasonló módon értelmezik azt. Dr. Valdas Noreika, a londoni Queen Mary Egyetem munkatársa, aki a kutatásban részt vesz, elmondta, hogy a kutatás ötlete azután született, hogy hasonló vizsgálatokat végeztek anyák és csecsemők agyhullámaival kapcsolatban.
A kutatás célja nemcsak azt vizsgálni, hogy a kutyák és gazdáik valóban egy hullámhosszon vannak-e, hanem azt is, hogy az agyhullámok szinkronizációja hogyan segítheti a kutatók megértését a gazdi és kutyája közötti érzelmi kapcsolatról. Egyes szakértők, mint Dr. Eleanor Raffan, a Cambridge-i kutatócsoport tagja, azonban arra figyelmeztetnek, hogy könnyű emberi motívumokat és gondolkodásmódot átvinnünk az állatokra.
A kutatásban használt EEG (elektroenkefalogram) technológia lehetővé teszi a kutatók számára, hogy pontosan rögzítsék az agyi aktivitást, miközben a kutyák és gazdáik különböző tevékenységeket végeznek. Az EEG-sapka, amely a kutyák fején található, nem termel áramot, csupán érzékeli az elektromos jeleket. Ez a nem invazív és fájdalommentes módszer lehetővé teszi a kutatók számára, hogy pontosan rögzítsék a kutyák és gazdáik agyi aktivitását.
A kutatók érdeklődnek a szinkronizált agyhullámok lehetséges praktikus alkalmazásai iránt is. Dr. Noreika reméli, hogy a kutatás eredményei hozzájárulhatnak a terápiás állatokkal kapcsolatos jövőbeli munkához, és segíthetnek megjósolni, hogy mely kutyák és gazdáik profitálnának a legjobban az ilyen típusú kapcsolatokból. A kutatók szerint az agyhullámok szinkronizálódása azt is jelezheti, hogy a gazda irányítja az interakciót, amit a jövőbeli kutatások során alaposabban megfigyelhetnek. Az agyhullámok szinkronizálódása egyesek szerint a fajok közötti kommunikáció lehetőségeit is új fényben tüntethetik fel.