A NASA Parker Solar Probe szondája karácsony este történelmet írt, amikor 6,1 millió kilométerre haladt el a Nap felszínétől. Ezzel a szonda rekordot döntött, hiszen soha nem jutott ilyen közel az emberiség a Naphoz. A szonda a Nap külső légkörében 980 Celsius-fokos hőmérsékleten és extrém sugárzásban végezte el küldetését, miközben sebessége elérte a 692 000 kilométer per órát. A NASA célja, hogy a szonda segítségével jobban megértsük a Nap légkörének felmelegedését és a napszél eredetét.
Nicola Fox, a NASA tudományos vezetője szerint „a Nap közvetlen tanulmányozása lehetővé teszi, hogy a Parker Solar Probe olyan méréseket végezzen, amelyek segítenek a tudósoknak megérteni, hogyan gyorsulnak fel az energetikai részecskék közel fénysebességre.” A szonda különleges védelmet élvezett: egy 11,5 cm vastag szénkompozit hőpajzs védte az extrém hőhatásoktól, és gyors mozgása segítette megóvni az elektronikát. A szonda sebessége olyan gyors volt, hogy 30 másodperc alatt átszáguldott volna Londonból New Yorkba.
A Parker Solar Probe küldetése 2018-ban indult, és már több mint 20 alkalommal haladt el a Nap mellett. „Ha a Napot és a Földet arányosan egy méteren helyezem el egymástól, akkor a Parker Solar Probe mindössze 4 centiméterre volt a Naptól, ami rendkívül közelinek számít” – magyarázta Fox. A szonda felfedezései új irányt adhatnak a Nap és a napszél tanulmányozásának, segítve a tudósokat abban, hogy jobban megértsék a Nap titkait - adta közzé a hírt a BBC.