Kiemelt kategóriák

Belföld
Gazdaság
Külföld
Kultúra
Sport
Tech
Életmód
Autó

További kategóriák

Szórakozás
Tech

Felkerült az űrbe az első fából készült műhold

10perc.hu
2024. 11. 05.
Felkerült az űrbe az első fából készült műhold

Japán tudósok sikeresen felbocsátották a világ első fából készült műholdját, a LignoSatot.

Japán tudósok sikeresen felbocsátották az első fából készült műholdat, a LignoSatot, egy fontos tesztüzem keretében, amely jövőbeli Hold- és Mars-missziókhoz nyújthat alapot - tudósított a Telex. 

A 10 centiméteres kocka műholdat a Kiotói Egyetem készítette a Sumitomo Forestry fakitermelő céggel együttműködve, és egy SpaceX rakéta segítségével juttatták el a Nemzetközi Űrállomásra, ahonnan 400 kilométeres Föld körüli pályára bocsátják.

A magnóliafából készült műhold különösen strapabíró, és a kutatók szerint képes ellenállni az űr zord környezetének. A műhold hagyományos japán kézműves módszerekkel készült, ragasztó és csavarok nélkül, és a fenntartható anyagok, valamint technikák alkalmazása segíthet csökkenteni az űrhulladék mennyiségét.

Célunk, hogy a jövőben emberi élőhelyeket építsünk fa felhasználásával az űrben, például a Holdon és a Marson – mondta Takao Doi, a Kiotói Egyetem professzora. A professzor megjegyezte, hogy a fa tartósabb lehet az űrben, mint a Földön, mivel az űrben hiányzik a víz és az oxigén, amik miatt a fa elrothadhat vagy meggyulladhat. A fa használata segíthet az űrszemét problémájának kezelésében is, mivel könnyebben elég a Föld légkörében, mint a hagyományos fém műholdak.

Lehet, hogy a jövőben betiltják a fém műholdakat. Ha be tudjuk bizonyítani, hogy az első fából készült műhold működik, akkor be szeretnénk ajánlani a technológiát Elon Musk SpaceX-ének – tette hozzá Dr. Doi. A LignoSat tervezett élettartama hat hónap, amely alatt elektronikus alkatrészei az extrém űrkörnyezet hatásait fogják mérni, beleértve a hőmérséklet drasztikus ingadozásait is. A kutatók célja, hogy adatokat gyűjtsenek a faanyag belső hőmérsékletének és mágneses tulajdonságainak változásairól, valamint az alacsony gravitációs környezetben bekövetkező tágulásokról és zsugorodásokról.

Elavultnak tűnhet, de a fa valójában élvonalbeli technológia – hangsúlyozta Dr. Doi.




Címkék:
#Kutatás

További cikkek