411.13 Ft

394.86 Ft

Támogatás

Kiemelt kategóriák

Belföld
Gazdaság
Külföld
Kultúra
Sport
Tech
Életmód
Autó

További kategóriák

Szórakozás
Tech

Életképes magok születtek a holdtalajban nevelt növényekből

10perc/MTI
2024. 11. 03.
Életképes magok születtek a holdtalajban nevelt növényekből

A világon elsőként sikerült életképes magokat nyerni holdtalajban nevelt mustárnövényekből a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemen (MATE).

NASA nemzetközi ajánlást tett közzé – többféle paraméter figyelembevételével –, hogy melyek azok a növények, amelyek életképesek lehetnek a Hold talajával megegyező szerkezetű talajban. A növényeknek számos kitételnek kell megfelelniük, mint például a kis vízszükséglet, nagy arányú oxigéntermelés, fogyaszthatóság, és az is, hogy kösse meg az illékony szerves vegyületeket a környezetében.

A MATE szakértői igazolták, hogy az ajánlott növények közül a mustár a legalkalmasabb. Kísérleteik során a mustármag sikeresen kihajtott és fejlődött minimális víz hozzáadása mellett is a holdtalajban.

„Hatalmas felfedezésnek mondható, hogy a korábbi hidroponikus növénytermesztéssel ellentétben talajban, ráadásul holdtalajban sikerült növényt termeszteni néhány csepp víz segítségével” – idézte Barkó György tudományos főmunkatársat a közlemény. Elmondása szerint minimális vizet meglévő ásványok, például réz-szulfát hevítésével is elő lehet állítani.

A MATE kutatói szerint zárt környezet szükséges a növények fejlődéséhez a Holdon, mivel a sugárzás ellenkező esetben elpusztítaná őket. Ezért a Holdon barlangban vagy alagútban történő termesztést kell fontolóra venni. A MATE Műszaki Intézetében található speciális vitrinben a kutatók egy ilyen zárt környezetet szimuláltak.

A kutatók célja nemcsak a növények kihajtatása volt, hanem az is, hogy a folyamat fenntartható legyen, vagyis a növények további magokat termeljenek. Az eddig hasonló körülmények között termett három magot jelenleg a HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpontban elemzik.

„További fontos kérdéseket szükséges megvizsgálni a három kikelt mag kapcsán. Ilyen például, hogy felvesznek-e mérgező nehézfémeket esetleg a talajból, és ebből adódóan emberi fogyasztásra alkalmasak maradnak-e” – hangsúlyozta Barkó György. A tudományos vizsgálati eredmények az év végére várhatóak.

A kutatók azt is vizsgálják, hogy a magok űrbe juttatása után történik-e bármilyen változás velük. Barkó György és csapata 2024 februárjában egy Falcon 9 rakéta segítségével tervez mustármagokat feljuttatni az űrbe, majd egy orbitális pálya megtétele után visszajuttatni őket a Földre.

A kísérlet során az indítás gyorsulását és a sugárzás hatását vizsgálják a magokra. A cél annak megállapítása, hogy a Holdig tartó utazásra alkalmasak lehetnek-e a magok. Az eredmények várhatóan 2024 áprilisában érkeznek, ha az utazás problémamentesen zajlik, és a magok épségben visszatérnek a Földre.

Címkék:
#Kutatás

További cikkek