Egy új tanulmány figyelemfelkeltő eredményekkel szolgál a gáztűzhelyek által kibocsátott káros anyagokkal kapcsolatban, amelyek évente 40 ezer ember halálát okozzák Európában - írja a hvg. Az I. Jakab Egyetem kutatói, akiket a Guardian idéz, arra figyelmeztetnek, hogy a főzés során felszabaduló anyagok, különösen a nitrogén-dioxid (NO2), szív- és tüdőbetegségekkel hozhatók összefüggésbe. A tanulmány vezető szerzője, Juana María Delgado-Saborit hangsúlyozta, hogy „a probléma mértéke sokkal nagyobb, mint gondoltuk”, és az EU-ban évente 36 031 idő előtti halálesetet tulajdonítanak a gáztűzhelyeknek, míg az Egyesült Királyságban ez a szám 3928.
A kutatás alapján a gáztűzhelyek által kibocsátott káros anyagok gyulladásokat okoznak a légutakban, és az egészségügyi hatásokat csak a nitrogén-dioxidra vonatkozóan mérték. A kutatók megjegyzik, hogy más gázok, mint például a szén-monoxid vagy a benzol, nem kerültek figyelembe a vizsgálat során, így a halálozási statisztikák valószínűleg alulbecsült számokat tükröznek. Az EU-ban minden harmadik háztartás használ gáztűzhelyt, míg az Egyesült Királyságban ez az arány 54 százalék, míg Olaszországban, Hollandiában, Romániában és Magyarországon a háztartások körülbelül kétharmada gázzal főz.
A tanulmány megállapításai a háztartások levegőminőségét mérő tavalyi kutatáson alapulnak, amely a beltéri nitrogén-dioxid kitettséget vizsgálta. Steffen Loft, a Koppenhágai Egyetem légszennyezéssel foglalkozó szakértője azonban kétségbe vonja a módszertan helyességét, megjegyezve, hogy a kültéri, főként közlekedésből származó nitrogén-dioxid adatok mennyire feleltethetők meg a beltéri, gázfőzésből származó eredményekkel.
A tanulmány eredményei nyomán az Európai Közegészségügyi Szövetség (EPHA) sürgette a politikai döntéshozókat, hogy támogassák a gáztűzhelyek fokozatos kivonását a forgalomból, és tegyenek lépéseket a beltéri levegő minőségének javítása érdekében. Az EU a hónap elején szigorította a kültéri levegő minőségére vonatkozó szabályokat, de a beltéri levegő normáival kapcsolatban még nem tettek lépéseket. A javaslatok között szerepel a kibocsátási határértékek meghatározása és a tisztább tűzhelyekre való átállást támogató programok bevezetése.