David Nash geomorfológus-professzor újravizsgálta a Stonehenge-ből származó 1950-es mintákat, és nem várt bizonyítékokra bukkant a kövek származási helyét illetően. A kutatás során kimutatta, hogy a kolosszális szarsenkövek a wiltshire-i Marlborough Downsból származnak, míg a kisebb kékkövek a walesi Preseli Hillsből érkeztek. Nash felfedezései jelentős áttörést jelentenek a Stonehenge titkainak feltárásában - közölte az msn.hu.
A kulcsfontosságú kutatással Nash megmutatta, hogy a szarsenkövek legnagyobb része azonos összetételű, ami azt jelzi, hogy ezeket egyszerre fejtették ki, majd állították fel a kultikus központban körülbelül időszámításunk előtt 2500 körül. A kutatás célja a kövek származásának és szállítási útvonalainak feltérképezése volt, ami lehetővé teszi a korábbi feltételezések pontosítását.
A szarsenminta, amely jelentős időt töltött Floridában, végül visszakerült az English Heritage-hez, és ez arra ösztönözte a Brit Akadémiát, hogy támogassa Nash professzor munkáját. A kutatás során alkalmazott modern technológiák, amelyek korábban Kolumbusz Kristóf maradványait és ókori görög táblákat is elemeztek, új megvilágításba helyezték a történelemről alkotott képünket, és segítettek feltárni a Stonehenge körüli rejtélyeket.