A Pécsi Tudományegyetem (PTE) kutatói új, innovatív okospóló fejlesztésébe kezdtek, amely lehetővé teszi az egészségügyi adatok kinyerését és azonnali internetes továbbítását. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs (NKFI) Alap támogatásával zajló kutatás célja, hogy a szakemberek hiteles adatokat nyerjenek ki, amelyek komoly orvosszakmai döntéseket alapozhatnak meg - írja a hvg.
Az okospóló a keletkezett adatokat online módon továbbítja, így az orvosok azonnal értékelhetik azokat, és tanácsokat adhatnak a dietetika és a mozgás terén. A PTE Humán Páciens Szimulációs Központjában már működik egy távfelügyeleti központ, amely fiziológiai paraméterek monitorizálását teszi lehetővé krónikus betegségben és egészségtudatos páciensek számára.
Betlehem József, a PTE rektorhelyettese és a Kooperatív Technológiák Nemzeti Laboratórium vezető kutatója hangsúlyozta, hogy az okoseszközök megjelenése forradalmi változásokat hozott az orvostudományban is. Az okospóló fejlesztésénél a kényelmes viselhetőség mellett a szakmailag hitelesített adatok érzékelését biztosító szenzorok beépítése is fontos szempont.
A várhatóan jövő tavasszal készülő prototípus segítségével a közvetített adatokra gyógymódokat és életmódbeli tanácsokat lehet építeni, emellett a mesterséges intelligencia elemzései révén az applikációk által bárki számára könnyen érthetővé válhatnak az egészségügyi információk. A PTE kutatása új perspektívákat nyithat az egészségügyi ellátás terén, amely segíthet a páciensek jobb kezelésében.