A HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet (BLKI) legújabb kutatása alapján a fekete törpeharcsa (Ameiurus melas) egyre nagyobb problémát jelent a Balaton ökológiai rendszerében - írja a Telex. A kutatók vizsgálata során kiderült, hogy bár az invazív fekete törpeharcsa táplálkozása jelentősen eltér az őshonos halakétól, hatékony ragadozóként valóban fenyegetést jelenthet.
Az invazív fekete törpeharcsa száma drámaian megnövekedett: míg a korábbi években csak elvétve fordult elő, 2022-re a parti fogások közel 20 százalékát tették ki. A kutatás során a fekete törpeharcsa táplálkozását összehasonlították két őshonos halfaj, a sügér és a bodorka táplálkozási szokásaival. Az eredmények alapján a fekete törpeharcsa főként gerinctelen állatokkal és halakkal táplálkozik, míg a sügér és bodorka táplálkozási szokásai eltérnek, a bodorka főleg makrogerinctelenekkel és növényekkel él.
A kutatók megállapították, hogy a fekete törpeharcsa „jelentős mértékben” hat negatívan az őshonos halakra, elsősorban közvetlen ragadozáson keresztül. Ugyanakkor jelenleg nem észleltek jelentős csökkenést az őshonos halak számaiban, de a törpeharcsa egyedszámának további növekedése potenciálisan komoly változásokat hozhat a tó ökológiai egyensúlyában.
A kutatók szerint a balatoni horgászok az invazív törpeharcsák kifogására bátorítanak, és a szakemberek bizakodóak a jövőbeli hatásokkal kapcsolatban, de a fajismeret és a helyes kezelés elengedhetetlen a környezeti egyensúly megőrzéséhez.