Az ünnepek közeledtével a fikciós irodalom kedvelőinek az Index listája alapján összegyűjtöttünk tíz hazai és nemzetközi regényt, amelyek 2024-ben jelentek meg. A listán szereplő művek között találhatók olyan regények, amelyek a családi kapcsolatok, a generációk közötti különbségek és az emberi kapcsolatok bonyolultsága mellett az élet nagy kérdéseit is boncolgatják. A különböző műfajok és stílusok lehetőséget adnak arra, hogy mindenki megtalálja a számára legmegfelelőbb olvasmányt.
Krasznahorkai László: Zsömle odavan
Krasznahorkai László legújabb regényében, Zsömle odavan, a főszereplő, a 91 éves Kada Józsi bácsi egy olyan titkot hordoz, amelyről a világ nem tudhat. A regényben a családi titkok és a múlt árnyai keverednek a jelen problémáival, amikor kiderül, hogy a férfi Árpád-házi I. József néven jogosult lenne a magyar trónra. A történet egy kis magyar faluban játszódik, ahol Kada és családja titkait próbálják megőrizni. A regény egyben a politikai hatalom és a személyes szabadság kérdéseit is vizsgálja. A történet során pedig felbukkan egy vándorzenész is, akit Krasznahorkai László hívott életre. De hol van közben Zsömle, a házőrző kutya?
Sally Rooney: Intermezzo
Sally Rooney új regénye, Intermezzo, a testvéri kapcsolatok és a párkapcsolati dilemmák világába vezet. A történet középpontjában a két testvér, Peter és Ivan Koubek áll. A regény bemutatja a karakterek életét, miközben a gyász, a szerelmi kapcsolatok és a generációk közötti különbségek is fontos szerepet kapnak. Peter, a sikeres ügyvéd, és Ivan, a visszahúzódó sakkozó, különböző utakon járnak, de mindkettejüket a múltbeli események és a jelenbeli problémák terhelik.
Grecsó Krisztián: Apám üzent
Grecsó Krisztián Apám üzent című regénye az identitás keresésének és a generációs különbségeknek a története. A regény egy olyan nemzedékről szól, amely nem találta a helyét a Kádár-korban, és a rendszerváltás utáni világ sem adott számára biztos támaszt. Grecsó személyes vallomása is egyben, amelyben a családi múlt és a képzelet határvonalán mozgó kérdésekkel szembesíti olvasóit. A mű egy olyan történetet mesél el, amely az emberi döntések generációs következményeit vizsgálja.
Lugosi Viktória: Ajvé
Lugosi Viktória Ajvé című regénye humorral és mély érzelemmel mutatja be egy család három generációját a Kádár-korban. A könyv egyszerre mulatságos és megrendítő, és a családi kapcsolatok fontosságát hangsúlyozza. A mű egy olyan világba kalauzolja az olvasót, ahol a szeretet, a feszültségek és a mindennapi élet problémái keverednek. Rakovszky Zsuzsa és Jancsó Miklós is méltatták a regényt, amely a családi örökség és a sorsfordító döntések kérdéseit is érinti.
Igazi férfi házhoz szállítással
Szendi Nóra Igazi férfi házhoz szállítással című írásában egy cinkéről mesél, amely a kert végén egy fáról a fák között keres utat. A regény egy olyan világot fest le, ahol az intelligencia és a jelenlét fontos szerepet kapnak. Szendi Nóra írása az Index oldalán jelent meg, és a műfaj, amelyben a tárcanovella újraéled, egyre inkább a magyar közéleti sajtóban is nagyobb teret nyer. A történet mélyebb, filozófiai kérdéseket is feszeget, miközben az olvasót arra ösztönzi, hogy figyeljen a pillanatra és valósággal szembesüljön.
Han Kang: Görög leckék
Han Kang, az irodalmi Nobel-díjas szerző legújabb regénye, Görög leckék, egy különleges történet két magányos emberről, akik különböző problémákkal küzdenek. A férfi egy örökletes betegséggel küzd, amely miatt hamarosan megvakul, míg a nő, aki fájdalmában megnémult, szintén megpróbálja feldolgozni saját veszteségeit. A történet a kapcsolódás, az intimitás és az önelfogadás kérdéseit vizsgálja, miközben két ember igyekszik egymásra találni egy szöuli tanteremben.
Jón Kalman Stefánsson: Hiányod maga a sötétség
Jón Kalman Stefánsson legújabb regénye, Hiányod maga a sötétség, generációs történeteket mesél el, és a boldogság iránti vágyat és a gyengeségek mindennapi megjelenését. A regényben olyan karakterekkel találkozunk, akik az élet különböző területein próbálják megérteni, hogyan hatnak egymásra a döntéseik, és hogyan kereshetik meg a saját boldogságukat a sötét pillanatokban is.
Tompa Andrea: Sokszor nem halunk meg
Tompa Andrea Sokszor nem halunk meg című regénye egy család történetét meséli el a háború borzalmai között. A könyv Kolozsváron játszódik, és egy orvosnő küzdelmét mutatja be, aki megpróbálja megmenteni a gyermekét, miközben a háború árnyékában kell túlélniük. A regény egyben a remény, az élet és a túlélés kérdéseit is boncolgatja.
Finy Petra: Ultramarin
Finy Petra Ultramarin című regénye az 1968-as évet és annak fiatal hőseit mutatja be. A történetben a fiatalok életét befolyásolják a történelmi változások, miközben a szabadság, a lázadás és a barátság is központi szerepet kapnak. A regény egyaránt bemutatja a társadalmi és személyes kihívásokat, amelyeket a fiataloknak meg kell oldaniuk.
Jo Nesbø: Vérségi kötelék
Jo Nesbø Vérségi kötelék című regénye az összetartozás és a családi titkok témáját járja körül. A történet középpontjában két testvér, Carl és Roy Opgard áll, akik egy fontos döntést kénytelenek meghozni. A regény a bűn, a szerelem és a hűség kérdéseit feszegeti, miközben egy bonyolult krimihistória is kibontakozik.