Egy kínai rakéta, amely a SpaceX Starlinkjéhez hasonló kínai megakonstelláció első műholdjait állította pályára, több mint 700 darabból álló űrszemétfelhőt hozott létre alacsony Föld körüli pályán. A SpaceNews beszámolója szerint a rakéta második fokozatának szétesése okozta a törmelék keletkezését, amely az alacsony Föld körüli pálya egy sűrűn használt részén történt, 800 kilométeres magasságban - közölte a Qubit.
Az amerikai űrparancsnokság (US Space Command), amely radarokkal és más szenzorokkal követi a Föld körüli pályán keringő objektumokat, csütörtökön megerősítette a kínai rakéta második fokozatának szétesését. Ezt a LeoLabs vállalat is alátámasztotta, amely globális radarhálózatával az alacsony Föld körüli pályát monitorozza. A vállalat szerint a rakétafokozat megsemmisülése legalább 700, de akár 900 darab űrszemét keletkezését is eredményezhette.
A Hosszú Menetelés-6A rakéta kedden indult útnak, és 18 műholdat szállított, amelyek sikeresen elérték az északi- és déli-sark felett áthaladó poláris pályát. Ezek a kommunikációs műholdak a G60 Starlink Csien-fan rendszer részét képezik majd, amely a tervek szerint 14 ezer műholdból áll majd, miután teljesen kiépül.
A SpaceX jelenleg 6281 Starlink műholdat működtet az űrben, de a tervek szerint a végleges rendszer 12 ezer műholdból fog állni, amely szükség esetén akár 42 ezerre is bővíthető lesz. A Starlink műholdak pályára állítása jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy az Egyesült Államok tavaly közel kétszer annyi űrrakétát indított, mint Kína, legközelebbi riválisa.
🚀 The breakup of Chinese Long March 6A rocket into 700+ pieces of #debris highlights the need for better detection & removal.
— Novaspace (Euroconsult & SpaceTec Partners Merger) (@Novaspace_) August 13, 2024
Learn more in our #WSBW panel, "Space Situational Awareness: Enabler of Future Space Businesses.”
Read more in @SpaceNews_Inc: https://t.co/C6Y4Yx34vU