A kínai Chang'e-5 űrszonda 2020 decemberében sikeresen landolt a Holdon, kőzetmintákat gyűjtött és visszajuttatta azokat a Földre. A minták elemzése során kínai tudósok váratlan felfedezést tettek: többrétegű, természetes grafént találtak a holdi mintában - közölte a Telex.
A grafén, amely a szén egy különleges formája, egyetlen atom vastagságú rétegként fordul elő. Ez az anyag rendkívül erős, könnyű és rugalmas, ám előállítása bonyolult. A holdi grafén mennyisége egyelőre ismeretlen, de jelenléte alapvetően megváltoztathatja a Hold nyersanyagainak kitermelését és egy jövőbeli Hold-kolónia életét.
A legnagyobb rejtély azonban az, hogyan kerülhetett grafén a Holdra, mivel létezése ellentmond a Hold kialakulásáról szóló tudományos elméleteknek. Az általánosan elfogadott elmélet szerint a Hold több milliárd évvel ezelőtt egy kisbolygó és a Föld ütközésének eredményeként jött létre. Az eddigi holdi kőzetmintákban, főként az Apollo-missziók során gyűjtöttekben, nem találtak grafént. A kutatók szerint előfordulhat, hogy csak egy ritka anomáliáról van szó, amit például egy meteorit becsapódása hozhatott létre, és a grafén nem jellemző összetevője a holdi kőzeteknek. Az újabb minták beszerzése azonban nem egyszerű folyamat, így a kérdés valószínűleg még hosszú ideig nyitva marad.
Discovery of natural few-layer graphene on the Moon
— Science News (@SciencNews) June 27, 2024
Open Accesshttps://t.co/7wjqXTBHxH
Read more
Geological context of Chang'E-6 landing area and implications for sample analysis
Open Accesshttps://t.co/wW0XjqIpVn#ChangE6 #News #LunarMissions https://t.co/mdYZ8Ky4rc pic.twitter.com/4XP0jFMI6o