Kína a következő napokban robotizált űrhajót küld a Hold túloldalára egy oda-vissza úton, ez lesz az első a három technikailag kihívást jelentő küldetés sorozatában, amelyek előkészítik az utat egy kínai űrhajós Holdra szálláshoz és egy dél-sarki bázis létrehozásához - közölte a Reuters.
A 2007-es, Csang-ő nevű (a mitikus kínai Hold istennőről elnevezett) küldetés óta Kína ugrásszerű fejlődést ért el a Hold-kutatás területén, jelentősen megközelítve az Egyesült Államok és Oroszország technológiai szintjét. 2020-ban Kína több mint négy évtized után először hozott vissza mintákat a Hold közeli oldaláról, ezzel megerősítve, hogy képes biztonságosan visszatéríteni egy robot űrhajót a Földre a Hold felszínéről.
Ezen a héten Kína várhatóan felbocsátja a Csang-ő-6-ot a 2020-as küldetés tartalék űrhajójával, és kőzetmintákat gyűjt a Holdnak azon oldaláról, amely örökké a Föld felé fordul. Mivel nincs közvetlen összeköttetése a Földdel, a Csang-ő-6-nak a Hold körül keringő, nemrég telepített relé-műholdra kell támaszkodnia az 53 napos küldetése során, beleértve a Hold "rejtett" oldaláról történő, eddig még soha nem kísérletezett visszatérést is. Ugyanez a relé-műhold fogja támogatni a robot Csang-ő-7 és 8 küldetéseket is 2026-ban, illetve 2028-ban, amikor Kína megkezdi a dél-sarki vízkészletek feltérképezését és egy kezdetleges előőrs létrehozását Oroszországgal közösen. Kína célja, hogy 2030-ra űrhajósokat küldjön a Holdra.
Peking sarki tervei aggasztják a NASA-t, amelynek adminisztrátora, Bill Nelson többször is figyelmeztetett, hogy Kína sajátjaként fogja követelni a vízkészleteket. Peking kijelenti, hogy továbbra is elkötelezett minden nemzettel együttműködni a "közös" jövő építése érdekében.
A Csang-ő-6 fedélzetén francia, olasz, svéd és pakisztáni hasznos teher is lesz, a Csang-ő-7-en pedig orosz, svájci és thai hasznos teher.
Az Egyesült Államok törvénye tiltja a NASA számára a Kínával való bármilyen közvetlen vagy közvetett együttműködést. A külön NASA-vezette Artemis-program keretében amerikai űrhajósok 2026-ban landolnak a dél-sarki régióban, 1972 óta először.
China set to launch high-stakes mission to explore 'hidden' side of the moon #China #ChinaMoon #Moon https://t.co/qhT0eTLEVw
— IndiaTV English (@indiatv) April 29, 2024