Kiemelt kategóriák

Belföld
Gazdaság
Külföld
Kultúra
Sport
Tech
Életmód
Autó

További kategóriák

Szórakozás
Tech

A drón és a 3D nyomtatás forradalmasította az építészszakmát

10perc.hu
2022. 07. 17.
A drón és a 3D nyomtatás forradalmasította az építészszakmát

Az új technológiákkal – melyekkel most először kezdték el Magyarországon az építőipari tervezés, kivitelezés és ellenőrzés területén – széles alkalmazási területen lehet időt és pénzt spórolni.

Napjainkban az építőipar egyik legnagyobb csodájának a BIM (Building Information Modeling) tervezés számít; aki az élvonalba akar tartozni, nem kerülheti el az alkalmazását. A BIM az épületek tervezési és építési folyamatainak átfogó digitális modellek segítségével történő szimulálását és optimalizálását jelenti.

Használata alapos felkészülést és mély szaktudást igényel. Jelentős előnyöket kínál a hagyományos tervezési módszerekkel szemben, mivel általa bármikor részletes információkhoz juthatunk az épület bármely alkotóelemét illetően.

Az épület 3 dimenzióban való felépítésével kiszűrhetők a tervezési hibák és a szakágak közötti eltérések. Olyan hibákat lehet kiszűrni, melyek csak a kivitelezés során kerülnének napvilágra, többletköltséget jelentve a beruházóknak és a kivitelezőknek egyaránt.

A drónok térhódítása a következő időszakban várható az építőipar területén is, főként a tervezés és az ellenőrzés folyamatai során. Magas épületek, templomtornyok, műemlék építmények válnak kívülről is pontosan felmérhetővé, ezáltal a tervezett változtatásokat, felújításokat gyorsabban és könnyebben lehet megtervezni, és a hibázási lehetőséget szinte nullára lehet csökkenteni.



A 3D nyomtatók felhasználási lehetőségeit sem használta ki eddig az építőipar. Mostantól azonban lehetővé válik, hogy az építményeket, akár magánépületről, akár középületről, akár műemlékről van szó, könnyen és olcsón fel lehet újítani a 3D-s nyomtatás segítségével.

Bármit, ami az épületen elavult, akár szobrokat, frízeket vagy más elemeket is el lehet készíteni 3D nyomtatókkal élethűen, az eredetivel megegyező formában. Az így készült elemek pehelysúlya megkönnyíti a felhelyezést, és gyártásuk századannyiba kerül, mint ha az eredeti anyagukból készülnének.

A nyomtatáshoz szükséges alapanyag a kukorica- vagy burgonyakeményítő, amihez igény szerint különböző őrleményeket: követ, fát, gránitot, téglát lehet 60-70%-os adalékként társítani. Az új technológiák olyan lehetőségeket nyitnak meg, melyek eddig elképzelhetetlenek voltak, és nagy segítséget nyújtanak a kivitelezés költségeinek csökkentésére is, ami az emelkedő alapanyagárak idején fontosabb, mint valaha.

Főkép forrása:
Marcell-Ház Kft

További cikkek