Autó

További kategóriák

Szórakozás
Sport

F1 - Verstappen nyert, a Red Bull világbajnok Japánban, de vészesen közeledik a McLaren

10perc.hu
2023. 09. 24.

A 25 éves holland pilótának ez az idei 13. és pályafutása 48. futamgyőzelme, mellyel karnyújtásnyira került sorozatban harmadik egyéni vb-címétől.

A címvédő és kétszeres világbajnok Max Verstappen, a Red Bull versenyzője rajt-cél győzelmet aratott a Forma-1-es Japán Nagydíjon, ezzel az osztrák istálló megvédte vb-címét a konstruktőrök között. Ez sorozatban a második, összességében pedig a hatodik konstruktőri világbajnoki címe a Red Bullnak, melyet – akárcsak tavaly – éppen a Honda hazájában szerzett meg.

A 25 éves holland pilótának ez az idei 13. és pályafutása 48. futamgyőzelme, mellyel karnyújtásnyira került sorozatban harmadik egyéni vb-címétől. Verstappen két hét múlva, Katarban biztosíthatja be végső diadalát, ehhez mindössze 3 pontot kell majd szereznie.

Köszönjük a gratulációt! Ismét elképesztő hétvégénk volt. Örülök, hogy ismét nyerni tudtunk, az autó pedig minden gumikeveréken kiválóan működött. A rajtnál kicsit kipörögtek a kerekeim, de onnantól eléggé sima versenyünk volt. Szeretném megköszönni mindenkinek a munkáját itt a pályán és otthon a gyárban. Hihetetlen évünk volt, ami miatt mindenkire rendkívül büszke vagyok” – nyilatkozta Max Verstappen.

A 25 éves holland pilótának ez az idei 13. és pályafutása 48. futamgyőzelme     Fotó: DPPI Media

„Örülök, hogy Japánban biztosítottuk be a konstruktőri vb-címet, a Honda hazai versenyén. Ez volt a legelképesztőbb szezonunk az F1-ben, amiben mindenkinek komoly szerepe van itt mögöttem és a gyárban egyaránt. Max pedig egyszerűen egy másik szintet képvisel jelenleg. Ma is hihetetlen teljesítményt tett le az asztalra. Bejött ma néhány első szárnyért Checo, egy büntetést is összeszedett, Magnussennel is összeütközött… Ez nem az ő napja volt, de vissza fog térni a jó útra a következő versenyen, és ő is fontos szerepet játszott ebben a sikerben” – jelentette ki a verseny után Christian Horner, a Red Bull csapatfőnöke.

Szuzukában Verstappen mögött Lando Norris, a McLaren brit versenyzője végzett a második helyen, míg a dobogó alsó fokára a másik McLarent vezető ausztrál Oscar Piastri állhatott fel. Utóbbinak ez pályafutása első dobogós helyezése a Forma-1-ben. A 2021-es Belga Nagydíj óta először köszönthetett új dobogóst a Formula–1, az ausztrál a 216. versenyző a sportág történetében, aki az első három között zár egy futamot.

„Nagyon különleges érzés, sokáig emlékezni fogok rá. Nem tudom eléggé megköszönni a csapatnak a lehetőséget erre. Nem sokan élhetik át ezt az egész karrierjük során, nekem pedig az első szezonomban összejött. Nem ez volt a valaha volt legjobb versenyem, de ez is elég volt ahhoz, hogy megszerezzek egy trófeát, szóval rettenetesen boldog vagyok” – fogalmazott Piastri, aki idén egy sprintfutamon már átélhette, milyen a legjobb háromban végezni.

Oscar Piastri a 216. versenyző a sportág történetében, aki az első három között zár egy futamot      Fotó: DPPI Media

A következő világbajnoki futamot október 8-án rendezik Katarban.

Végeredmény, Japán Nagydíj, Szuzuka: 1. Max Verstappen (holland, Red Bull) 1:30:58.421 óra, 2. Lando Norris (brit, McLaren) 19.387 másodperc hátrány, 3. Oscar Piastri (ausztrál, McLaren) 36.494 mp h., 4. Charles Leclerc (monacói, Ferrari) 43.998 mp h., 5. Lewis Hamilton (brit, Mercedes) 49.376 mp h., 6. Carlos Sainz Jr. (spanyol, Ferrari) 50.221 mp h., 7. George Russell (brit, Mercedes) 57.659 mp h., 8. Fernando Alonso (spanyol, Aston Martin) 1:14.725 perc h., 9. Esteban Ocon (francia, Alpine) 1:19.678 p h., 10. Pierre Gasly (francia, Alpine) 1:23.155 p h.

A vb-pontversenyek állása

Pilóták: 1. Verstappen 400 pont, 2. Sergio Pérez (mexikói, Red Bull) 223, 3. Hamilton 190, 4. Alonso 174, 5. Sainz 150, 6. Leclerc 135, 7. Norris 115, 8. Russell 115, 9. Piastri 57, 10. Lance Stroll (kanadai, Aston Martin) 47.

Konstruktőrök: 1. Red Bull 623 pont - már világbajnok, 2. Mercedes 305, 3. Ferrari 285, 4. Aston Martin 221, 5. McLaren 172, 6. Alpine 84, 7. Williams 21, 8. Haas 12, 9. Alfa Romeo 10, 10. Alpha Tauri 5.