2026. 02. 12.

379.03 Ft

318.51 Ft

Támogatás

Kiemelt kategóriák

Belföld
Gazdaság
Külföld
Kultúra
Sport
Tech
Életmód
Autó

További kategóriák

Szórakozás
Külföld

Digitális vasfüggöny: Oroszország törölte a WhatsAppot és a YouTube-ot a „szuverén internetről”

Digitális vasfüggöny: Oroszország törölte a WhatsAppot és a YouTube-ot a „szuverén internetről”
10perc.hu
2026. 02. 12.
Fotó: Illusztráció

A hatóságok újabb lépést tettek a teljes digitális izoláció felé. Már IP-cím alapján sem érhetők el a nyugati platformok, miközben a Telegram korlátozása a fronton okoz káoszt.

Véglegessé vált a digitális szakadás Oroszország és a Nyugat között: a moszkvai hatóságok drasztikus lépéssel távolították el a legnépszerűbb nemzetközi platformokat az ország Nemzeti Domain Névrendszeréből (NDNS). A döntés értelmében a WhatsApp, a YouTube és az Instagram gyakorlatilag elérhetetlenné vált az átlagfelhasználók számára - írja az Euronews.

A „szuverén internet” kiépítésének legújabb fejezete technikai szinten is elvágja a kapcsolatot. Az NDNS-ből való törlés azt jelenti, hogy a rendszer nem képes feloldani az érintett oldalak címeit, így a felhasználók IP-cím alapján sem találják meg a kívánt webhelyeket.

A tisztogatás nemcsak a közösségi médiát érinti, hanem a „külföldi ügynökként” listázott médiumokat is: a Radio Liberty, a BBC, a Deutsche Welle és az Euronews orosz oldala is a tiltólistára került.

WhatsApp: Ez visszalépés a biztonságban

A hivatalos orosz indoklás szerint a külföldi platformok nem tartják be a helyi törvényeket, és lehetőséget adnak „terroristák toborzására”. A WhatsApp üzemeltetője közleményben utasította el a vádakat, hangsúlyozva:

„A több mint 100 millió felhasználó elszigetelésére tett kísérlet a privát és biztonságos kommunikáció joga nélkül olyan visszalépés, amely csak ahhoz vezethet, hogy Oroszországban az emberek kevésbé lesznek biztonságban.”

Dmitrij Peszkov elnöki szóvivő ugyanakkor egyértelművé tette: ha a Meta (a WhatsApp és az Instagram tulajdonosa) nem hajlandó teljes mértékben az orosz törvényekhez igazodni, „akkor nincs esély” a megállapodásra.

Káosz a fronton: A saját lábukba lőttek a Telegrammal?

A digitális szigorítás kedden váratlan fordulatot vett, amikor az orosz internetfelügyelet (Roszkomnadzor) a Telegram üzenetküldő platform működését is korlátozni kezdte. A lépés hatalmas felháborodást váltott ki – nemcsak a civilek, hanem a Kreml-párti katonai bloggerek és katonák körében is.

A helyzet iróniája, hogy az orosz hadsereg az ukrajnai fronton nagyban támaszkodik a Telegramra a kommunikációban és a koordinációban. A katonai bloggerek szerint a cenzúrahivatal döntése kritikus zavarokat okoz a harctéri irányításban, és ezzel gyakorlatilag a saját csapataik hatékonyságát ássák alá. Bár a hatóság állítja, hogy a hadműveleteket nem érinti a korlátozás, a szakértők és a fronton lévők ezt erősen vitatják.

Címkék:

További cikkek

Friss cikkek

Népszerű cikkek

Budapest

Kapcsolódó cikkek