Vasárnap délután megkezdődött a lakosság kitelepítése a Hargita megyei Parajdon, miután a sóbánya egyik fala beomlott, és a szakértők szerint fennáll a veszélye, hogy a tárnákból kiáramló sós víz árhullámot indít el – számolt be róla a Magyar Hang.
A helyszínre jelentős erőkkel vonult a Hargita megyei katasztrófavédelem, és a mentőszolgálat is készenléti állapotba került. A tudósítás szerint a település nyugati, alsó részén délután kettőkor megkezdődött az evakuálás. Az első hullámban 40–50 embernek kellett elhagynia otthonát, többek között a település roma közösségéből, valamint a 2015-ben átadott wellnessfürdő közeléből.
Nő a veszélyeztetett háztartások száma – újabb kitelepítések jöhetnek
A kezdeti becsléseknél is súlyosabb a helyzet: az ideiglenes kilakoltatás immár 45 házat érinthet, nem csupán tíz családot – közölték a hatóságok. Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának elnöke szerint a Sóhát és a Dózsa-bánya környékén süllyedéseket észleltek, ezért a katasztrófavédelmi bizottság úgy döntött: a lakók biztonsága érdekében elővigyázatosságból ki kell üríteni a területet.
Minden érintett parajdi lakos RO-Alert értesítést kap a mobiltelefonjára, amely figyelmezteti a közelgő evakuálásra. Ezt követően a katasztrófavédelem munkatársai és az önkormányzat dolgozói házról házra járnak, hogy segítsenek a kiköltözésben. Bíró hangsúlyozta:
„A helyi lakosok biztonsága érdekében azt kérjük, hogy ma és esetleg holnap ne aludjanak otthon… Kérem a helyi közösséget, főleg azt a 45 lakrészt, akikhez a következő egy órában be fognak kopogni, hogy legyenek közreműködőek, hiszen ez az ő biztonságukat szolgálja.”
A hatóságok szerint nem biztos, hogy áradás lesz, de a jelenlegi előrejelzések szerint ez a legsúlyosabb forgatókönyv is bekövetkezhet. A parajdi panziókban elszállásolt lakosok jelenleg biztonságban vannak – tették hozzá.
Súlyos következményekkel járhat a sóbánya pusztulása
A mostani kitelepítés közvetlen előzménye, hogy a bánya egyik fala az éjszaka során beomlott. A helyzet azért különösen veszélyes, mert ha a beomlott tárnákból hirtelen és nagy mennyiségben zúdul ki a víz, az komoly áradást okozhat az alsóbb fekvésű városrészeken.
A parajdi sóbánya, amely évente 500–600 ezer turistát vonz, már május közepén víz alá került, miután a megáradt Korond-patak elöntötte a föld alatti járatokat. Péntekre a bánya teljesen megtelt vízzel, és a védekezést feladták, miután a legújabb részleget, a Telegdy-bányát sem sikerült megmenteni.
Bár a katasztrófát közvetlenül egy hirtelen jött áradás idézte elő, a szakértők szerint a bányát veszélyeztető víznyelők problémája már legalább másfél évszázada ismert, de az érdemi beavatkozás elmaradt.
Térségi hatások: gazdasági és közösségi krízis is közeleg
A parajdi sóbánya pusztulása nemcsak kulturális veszteség, hanem komoly gazdasági csapás is, különösen a helyi magyar közösség számára. A sóbánya a térség idegenforgalmának egyik központi pillére, amely közvetlenül és közvetve is számos család megélhetését biztosította.