Az Egyesült Államok és Szaúd-Arábia közötti közelgő találkozón az amerikai tisztviselők kiemelt figyelmet szentelnek Ukrajna hajlandóságának arra, hogy anyagi engedményeket tegyen Oroszországnak a háború lezárása érdekében. Egy magas rangú amerikai tisztviselő arról beszélt, hogy a találkozó célja, hogy kiderüljön, Ukrajna mennyire kész a békére, és milyen kompromisszumokat hajlandó elfogadni. Az amerikai küldöttség egyik fő feladata lesz annak értékelése is, hogy Ukrajna komolyan gondolja-e a kapcsolatépítést az Egyesült Államokkal a Trump-kormányzat időszakában felmerült feszültségek ellenére - tudósított a Reuters.
A találkozón Marco Rubio amerikai külügyminiszter is részt vesz, és várhatóan csatlakozik hozzá Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó és Steve Witkoff, Trump közel-keleti megbízottja is. A közelgő tárgyalások egyik amerikai tisztviselője szerint nem lehet békét kérni úgy, hogy közben a kompromisszumok elutasítása folytatódik. Az Egyesült Államok célja, hogy megbizonyosodjon arról, hogy Ukrajna nemcsak a béke, hanem egy reális és fenntartható béke iránt is elkötelezett.
Trump elnök optimizmusának adott hangot a tárgyalásokkal kapcsolatban, kijelentve, hogy jelentős előrelépés várható. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a közelgő találkozó előtt úgy nyilatkozott, hogy „folytatni fogja a munkát a béke érdekében”, és reméli, hogy a tárgyalások eredményre vezetnek. Az ukrán vezetés célja, hogy a béke közelebb hozása mellett a folyamatos nemzetközi támogatást is biztosítani tudják.
Ukrajna európai szövetségesei azt hangsúlyozzák, hogy az ukrán fél csak erősebb tárgyalási pozícióból képes megfelelő megállapodást kötni Oroszországgal. Zelenszkij folyamatosan hangoztatja, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök nem keres békét, hanem csak akkor lesz hajlandó tárgyalni, ha Ukrajna világos vereséget szenved. Az Egyesült Államok és Ukrajna kapcsolatai is kulcsfontosságúak, és Zelenszkij hangsúlyozza, hogy a cél egy erősebb, stabilabb jövő és a nemzetközi segítség folytatása.
Az amerikai tisztviselők februárban Szaúd-Arábiában már találkoztak orosz tisztviselőkkel, hogy újraépítsék a két ország közötti diplomáciai kapcsolatokat, miután Joe Biden elnöksége alatt szinte teljesen megszakadtak. Trump az ukrán háború kapcsán csalódottságát fejezte ki, mondván, hogy Ukrajna kifogyott az erőforrásokból és a munkaerőből, és sürgette, hogy a tárgyalások mielőbb elkezdődjenek. Az amerikai kormány a közelmúltban leállította a fegyverszállításokat és a hírszerzési információk megosztását Kijevvel, amit Trump kormánya azzal indokolt, hogy Ukrajna nem mutat kellő hajlandóságot a békefolyamatra.
Az orosz csapatok Kelet-Ukrajnában továbbra is előre haladnak, miközben az ukrán katonák továbbra is kitartóan küzdenek. Brian Hughes, a Nemzetbiztonsági Tanács szóvivője úgy fogalmazott, hogy Zelenszkij előrelépést ért el az amerikai-ukrán kapcsolatok helyreállításában, és bízik abban, hogy a közelgő szaúdi találkozók új lehetőségeket teremthetnek a békefolyamat számára.
A szaúdi Dzsiddában zajló tárgyalások egyik kulcseleme lesz az amerikai-ukrán ásványi nyersanyagokkal kapcsolatos megállapodás sorsa, melyben Kijev amerikai biztonsági garanciákat kér az ukrajnai ásványkincsekhez való hozzáférésért cserébe. A megállapodást azonban még nem sikerült véglegesen aláírni, mivel a két vezető közötti kapcsolatok bonyolulttá váltak a fehér házi összecsapások után. Trump azonban optimista, hogy végül sikerül megegyezniük.