Zelenszkij, Ukrajna elnöke, Münchenben találkozik JD Vance amerikai alelnökkel, és a háború várhatóan uralja majd a világ vezetőinek biztonsági konferenciáját. Ezen a találkozón több kulcsfontosságú téma kerül terítékre, beleértve az ukrajnai háborút és a nemzetközi diplomáciát. Zelenszkij várhatóan Marco Rubio amerikai külügyminiszterrel is tárgyal - tudósított a BBC.
A találkozóra akkor kerül sor, amikor Ukrajna és európai szövetségesei még mindig reagálnak Donald Trump meglepő bejelentésére, miszerint ő és Vlagyimir Putyin orosz elnök telefonon egyeztettek a háború befejezéséről. Trump bejelentette, hogy ő és Putyin úgy döntöttek, hogy tárgyalásokat kezdenek a konfliktus lezárásáról, és hogy orosz tisztviselők is jelen lehetnek a müncheni konferencián. Az ukrán vezetők azonban jelezték, hogy nem várhatóak közvetlen tárgyalások Oroszországgal a konferencián.
Trump kijelentette, hogy „Oroszország ott lesz a mi embereinkkel”, és hogy „Ukrajna is meghívást kapott”, bár nem tudja pontosan, hogy kik lesznek ott a különböző országokból. Dmytro Lytvyn, Zelenszkij tanácsadója, azonban elmondta, hogy Ukrajna nem tervezi, hogy részt vesz a tárgyalásokon Oroszországgal.
Trump bejelentése azután történt, hogy előző nap telefonon beszélt Putyinnal, majd Zelenszkijjel. A megbeszéléseket Trump „nagyszerűnek” minősítette, és úgy vélte, hogy „jó esély van arra, hogy véget vessünk ennek a szörnyű, nagyon véres háborúnak”. Ugyanakkor megjegyezte, hogy „nem praktikus”, hogy Ukrajna csatlakozzon a NATO-hoz, és valószínűtlennek tartja, hogy Ukrajna visszatérjen a 2014-es határaihoz.
Zelenszkij azonban egyértelművé tette, hogy Ukrajna nem fog beleegyezni semmilyen békemegállapodásba, amelyben nem vesznek részt, különösen akkor, ha az USA és Oroszország között jön létre. Zelenszkij hangsúlyozta, hogy a „biztonsági garanciák” számára prioritást élveznek, és úgy véli, hogy azok biztosítása amerikai támogatás nélkül nem lehetséges.
Zelenszkij szerint az európai szövetségeseknek is aktívan részt kell venniük a tárgyalásokban, miközben egyre nagyobb a félelem, hogy Trump közeledése Oroszország felé egy külön amerikai-orosz megállapodáshoz vezethet, amely Ukrajna és Európa jövőjét formálhatja. Emmanuel Macron francia elnök figyelmeztetett, hogy Ukrajna csak saját nevében tárgyalhat Oroszországgal, és hogy bármilyen „kapitulációnak minősülő béke” mindenki számára káros következményekkel járna.
Kaja Kallas, az EU külügyi vezetője is egyetértett abban, hogy „bármilyen gyors megoldás piszkos üzlet” lenne. Zelenszkij célja a Vance-szel folytatott találkozón egyértelmű: arra ösztönözni az Egyesült Államokat, hogy továbbra is támogassa Ukrajna érdekeit, miközben a háború befejezésére próbálnak megoldást találni.
Az amerikai érdekeltségek azonban nem világosak. Vance valószínűleg megpróbálja biztosítani Zelenszkijt, hogy Ukrajna részt vesz a közelgő béketárgyalásokon, bár úgy tűnik, hogy Ukrajna szerepe a tárgyalásokon csökkenthet. Vance egy nyers üzenetet is közvetíthet, amit Pete Hegseth védelmi miniszter is nyilvánosan kifejtett: az USA nem támogatja Ukrajna csatlakozását a NATO-hoz, és a háború befejezéséhez Ukrajnának valószínűleg fel kell adnia olyan területeket, amelyeket jelenleg oroszok ellenőriznek.
Zelenszkij számára tehát nehéz döntés előtt áll. Az Ukrajnának nyújtott további amerikai katonai segítség valószínűtlen, mivel Trump és a republikánus párt nem mutatnak nagy érdeklődést Ukrajna támogatása iránt, különösen a kongresszusban.