Az iraki parlament új törvénye, amely lehetővé teszi az akár már kilencéves gyermekek házasságát, széles körű felháborodást váltott ki, miközben nőjogi aktivisták szerint ez a lépés súlyos visszalépés a társadalmi igazságosság és az emberi jogok terén - tudósított a The Guardian.
Az elfogadott törvény szerint a vallási hatóságok határozhatnak a családi ügyekről, így például a házasságkötésekről, a válásról és a gyermekek gondozásáról, eltörölve a korábbi, 18 év alatti házasságokat tiltó szabályozást. Az új rendelkezés különösen súlyosan érinti a lányokat, akiket kiskorúként kényszeríthetnek házasságba, akár kilencévesen, a síita muszlim közösségben. Ez az intézkedés számos emberi jogi szervezet szerint "legalizálja a gyermekek megerőszakolását".
A törvény bírálói, mint Mohammed Dzsuma ügyvéd, hangsúlyozzák, hogy ez az intézkedés a nők és gyermekek jogainak végét jelenti Irakban. Az iraki újságíró, Szaja Hashim a nők önrendelkezésének megszűnésétől tart, miközben a szegénység és az oktatás hiánya miatt sok fiatal lányt életre szóló nehézségekbe sodorhatnak ezek a kényszerházasságok.
A parlamenti szavazást több képviselő is vitatja, azt állítva, hogy a törvényt jogszerűtlenül fogadták el.