411.48 Ft

397.30 Ft

Támogatás

Kiemelt kategóriák

Belföld
Gazdaság
Külföld
Kultúra
Sport
Tech
Életmód
Autó

További kategóriák

Szórakozás
Külföld

Mexikói drogkartellek és Rogán Antal egy listán?

10perc.hu
2025. 01. 22.
Mexikói drogkartellek és Rogán Antal egy listán?

Donald Trump egy olyan rendeletet írt alá, amely a drogkartelleket és bűnszervezeteket külföldi terrorszervezeteknek és terroristáknak minősíti.

Hirdetés

Donald Trump második elnöksége kezdetén aláírt egy végrehajtási rendeletet, amely a drogkartelleket és más bűnszervezeteket külföldi terrorszervezeteknek (Foreign Terrorist Organizations, FTO) és terroristáknak minősíti - írta a Telex. A rendelet elsősorban a mexikói és latin-amerikai drogkartelleket célozza, mivel Trump szerint „a déli határon áthaladó illegális forgalom szinte egészét bűnszervezetek irányítják”. - áll a dokumentumban.

Terrorista besorolás és az SDN lista bővítése

A rendelet lehetőséget biztosít arra, hogy az Egyesült Államok szigorúbb szankciókat alkalmazzon a listára felkerült szervezetek ellen. Az érintett kartelleket a Külföldi Eszközök Ellenőrzésével Foglalkozó Hivatal (OFAC) által vezetett Különlegesen Kijelölt Nemzetek és Blokkolt Személyek Listájára (SDN lista) is felvehetik. Ezen a listán jelenleg több terrorszervezet mellett  Rogán Antal neve is szerepel, így a bővítés közvetett módon őt is érintheti.

A drogkartellek terrorista minősítése az Egyesült Államok számára új lehetőségeket nyit meg: bővül a katonai hírszerzés szerepe, és büntetőeljárás indítható mindazok ellen, akik támogatják ezeket a csoportokat.

Mexikó és az amerikai politika aggályai

A mexikói kormány évek óta ellenezte, hogy drogkartelleket terrorszervezetként kezeljenek, mivel ez növelheti az egyoldalú amerikai katonai beavatkozás esélyét. Mexikó elnöke, Claudia Sheinbaum kedden kijelentette, hogy „Mexikó hajlandó együttműködni szomszédjával a drogkereskedelem elleni harcban, de soha nem egyezne bele amerikai katonai razziákba.” - közölte a Telex.

Az  InsightCrime elemzése szerint Trump militarista megközelítése nem hoz tartós eredményeket, mivel az „America First” stratégia akadályozhatja a nemzetközi együttműködést, ami kulcsfontosságú lenne a szervezett bűnözés felszámolásában.

Egyéni érintettség és kritikák

A Washington Post rámutatott, hogy a terrorista besorolás akár amerikai állampolgárokat is érinthet, különösen fegyverkereskedőket, akik közvetetten támogathatják a kartelleket. A lap szerint Trump 2020-ban rakétacsapásokkal fenyegette a mexikói droglaborokat, de erről végül lebeszélték.

James Bosworth, a Latin-Amerika Kockázati Jelentés szerzője szerint a terrorista címke rontaná Mexikó nemzetközi megítélését, mivel azt sugallhatja, hogy egyes régiók kormányzati irányítás nélkül maradtak.

Következmények és kilátások

Bár Trump szigorú fellépést ígért a kartellek ellen, továbbra is kérdéses, hogy a militarista megközelítés mennyire lesz hatékony. A történet azonban egyre nagyobb figyelmet kap, hiszen a rendelet nemcsak a drogkartellek, hanem közvetve a nemzetközi politikai szereplők számára is jelentős változásokat hozhat.

Itt pedig korábban beszámoltunk Trump első rendeleteiről.

Főkép forrása:
Northfoto

További cikkek