411.08 Ft

393.64 Ft

Támogatás

Kiemelt kategóriák

Belföld
Gazdaság
Külföld
Kultúra
Sport
Tech
Életmód
Autó

További kategóriák

Szórakozás
Külföld

Mi történik, ha az USA elhagyja a WHO-t?

10perc.hu
2025. 01. 22.
Mi történik, ha az USA elhagyja a WHO-t?

Trump kiléptetné az USA-t a WHO-ból, ami gyengítheti a globális közegészségügyet. A döntés súlyos következményekkel járhat az USA-ra és a világra nézve.

Hirdetés

Donald Trump második elnöksége kezdetén aláírta azt az elnöki rendeletet, amely megindítja az Egyesült Államok kilépését az ENSZ Egészségügyi Világszervezetéből (WHO) - számolt be róla a Telex. Trump a döntést azzal indokolta, hogy szerinte a WHO rosszul kezelte a koronavírus-világjárványt, nem független egyes tagállamok politikai nyomásgyakorlásától, és aránytalan pénzügyi követeléseket támaszt az Egyesült Államokkal szemben. Példaként hozta fel, hogy Kína népessége háromszor akkora, mint az USA-é, mégis 90%-kal kevesebb hozzájárulást fizet a szervezetnek.

Egy korábbi próbálkozás felélesztése

Trump már 2020-ban, első elnöksége idején is megpróbálta kiléptetni az USA-t a WHO-ból, hasonló érveket használva. A koronavírus-járvány kezdetén a WHO kritikák kereszttüzébe került, amiért elfogadta Kína kezdeti, vitatott adatait a SARS-CoV-2 vírus terjedéséről.

Steve Tsang, brit Kína-kutató szerint a WHO a kínai kormányzat propagandakampányát támogatta azzal, hogy elsősorban a kínai intézkedések pozitív aspektusaira fókuszált, miközben figyelmen kívül hagyta azok költségeit és hiányosságait. Ugyanakkor a szervezet tehetetlen, hiszen nincsenek kényszerítő eszközei arra, hogy megbízható adatokat követeljen. Joe Biden elnöksége alatt az USA visszalépett a kilépési folyamattól, de Trump most ismét megindította azt.

Miért fontos a WHO?

A WHO feladata, hogy közegészségügyi adatokat gyűjtsön, megossza azokat a tagállamokkal, segítse az országokat vészhelyzeti terveik kidolgozásában, valamint segélyeket és kutatásokat koordináljon. A szervezet finanszírozását tagállami befizetések biztosítják, melyben az Egyesült Államok a legnagyobb hozzájáruló: a tagdíj és önkéntes támogatások összesen 1,28 milliárd dollárt tettek ki 2022–2023-ban.

Trump állítása, miszerint Kína csak az amerikai hozzájárulás 10%-át fizeti, nem helytálló. Az Egyesült Államok 130 millió dollárt fizet tagdíjként, míg Kína 87,6 milliót, ami az amerikai összeg 67,4%-a. Az USA emellett jelentős önkéntes támogatást is nyújt, amit Kína alig ad hozzá.

A lehetséges következmények

Ha az USA valóban kilép, az nemcsak a WHO-ra, hanem magára az Egyesült Államokra is súlyos következményekkel járhat. A WHO adatmegosztó és segélykoordináló szerepe elengedhetetlen egy világjárvány idején.

Lawrence Gostin, a WHO Globális Egészségügyi Jogi Központjának igazgatója szerint Trump döntése olyan, mintha szíven lőnénk magunkat. Hozzátette: a kilépéssel az Egyesült Államok elveszíti beleszólását a szervezet működésébe, miközben Kína és más nagyhatalmak tovább növelhetik befolyásukat.

Magyarország és a WHO

Trump döntését követően a Mi Hazánk mozgalom felvetette, hogy Magyarország is lépjen ki a WHO-ból, ám ez súlyosan érintené az ország közegészségügyi együttműködéseit. A WHO korábban kitüntette Müller Cecíliát, és a magyar kormány gyakran nyilatkozott pozitívan a szervezetről.

Egy esetleges amerikai kilépés a WHO-t ugyan nem omlasztaná össze, de jelentősen meggyengítené hitelességét és működési hatékonyságát. Ahogy Ashish Jha, a Brown Egyetem dékánja fogalmazott: a szervezet tovább fog sántikálni, de kisebb legitimitással és hatásfokkal”.

Korábban itt számoltunk be Trump első rendeleteiről és arról is, hogy a Mi Hazánk is kiléptetné Magyarországot a WHO-ból.

Főkép forrása:
Northfoto

További cikkek