Rutte szerint Oroszország hosszú távú konfrontációra készül Ukrajnával és a Nyugattal, ezért a NATO-nak is „háborús gondolkodásmódra” kell váltania - írta a BBC.
A volt holland miniszterelnök Brüsszelben tartotta meg első jelentős beszédét, amóta októberben átvette a főtitkári posztot. Beszédében úgy fogalmazott: „Nem vagyunk felkészülve arra, ami négy-öt év múla vár ránk.” Hangsúlyozta, hogy a NATO-tagállamok védelmi költése nem elégséges a fenyegetések kezeléséhez, ezért gyorsan és határozottan kell növelni a kiadásokat. „Ha most nem költünk többet a háború megelőzésére, később sokkal-sokkal magasabb árat fogunk fizetni a harcok során.”
Rutte kijelentéseire alig néhány héttel azelőtt került sor, hogy Donald Trump újra elfoglalja az amerikai elnöki széket. Trump korábban többször is kritizálta azokat a NATO-tagállamokat, amelyek nem teljesítik a védelmi kiadásokra vonatkozó 2%-os GDP-arányos célkitűzést. Egy februári kijelentésében odáig ment, hogy „bátorítana” Oroszországot, hogy támadjon meg olyan NATO-tagországokat, amelyek nem fizetnek eleget a közös védelemért.
A NATO tagállamai vállalták, hogy 2024-ig legalább GDP-jük 2%-át védelmi kiadásokra fordítják, de Rutte szerint ez nem elég. „A hidegháború idején az európai országok ennél jóval többet, akár a GDP 3%-át is költötték védelemre.” Hozzátette: az orosz katonai kiadások 2025-re az ország költségvetésének harmadát fogják kitenni, ami a hidegháború óta a legmagasabb arány.
Rutte a beszédében felidézte Trump első elnöki ciklusát, amikor az Egyesült Államok nyomására az európai NATO-tagállamok növelték védelmi költéseiket. „Donald Trumpnak teljesen igaza volt, amikor első ciklusában rákényszerített minket a többletkiadásokra. Sikeres volt, hiszen valóban többet költünk, mint előtte.”
A főtitkár arra is felhívta a figyelmet, hogy az európai vezetők számára politikai kihívást jelent a védelmi kiadások növelése a választók egyéb prioritásai, például a megélhetési költségek vagy az egészségügy mellett. Ezért közvetlenül a lakossághoz fordult.
A beszéd hátterében az ukrajnai háború egyre súlyosabb helyzete áll. Az orosz hadsereg az idei évben hatszor annyi ukrán területet foglalt el, mint 2023-ban. A helyzet gyorsan romlik, ezért a NATO-nak fel kell készülnie egy hosszú távú fenyegetésre.
Korábban pedig itt számoltunk be arról, hogy Mark Rutte lesz a NATO új főtitkára.