Az Európai Parlament különleges ülésén hangsúlyozta: „Minél több időt kap [Putyin], annál rosszabbá válnak a feltételek.” Hozzátette, hogy Putyin csak erővel állítható meg, és sürgette a „méltányos békére” irányuló lépéseket. Kiemelte, hogy Moszkva a konfliktus további eszkalálását tervezi, erre utal a bevetésre kész észak-koreai csapatok jelenléte - számot be róla a BBC.
Zelenszkij felszólalása egybeesett azokkal a hírekkel, miszerint Ukrajna először használhatta az Egyesült Államoktól kapott Atacams hosszú hatótávolságú rakétarendszert egy oroszországi célpont ellen. Egy lőszerraktárat ért találat az oroszországi Brjanszk régióban, mintegy 100 kilométerre az ukrán határtól – számolt be az RBC Ukraine hírportál.
Az értesülést hivatalosan nem erősítették meg, és nincs bizonyíték arra, hogy az amerikai rakétákat használták volna. Ukrajna korábban saját fejlesztésű drónokat vetett be orosz célpontok ellen.
Hétfőn az Egyesült Államok közölte, hogy Joe Biden elnök feloldotta az Atacams rakétarendszer Oroszország határain kívüli használatára vonatkozó szankciókat, de az engedély feltétele, hogy a rakéták kizárólag Ukrajna védelmi műveleteire irányuljanak.
Európa gyorsabb fellépést sürget
Az Európai Unió külügyi vezetője, Josep Borrell is kijelentette, hogy Európának „többet és gyorsabban” kell cselekednie Ukrajna érdekében:
„Az Európai Unió továbbra is előmozdítja az Ukrajnának nyújtott támogatást, hogy segítsen elérni a győzelmet és békét hozzon a kontinensünkre.” Hozzátette: „A történelem az alapján fog megítélni minket, hogyan cselekszünk.”
#1000Days ago, Russia launched its full-scale invasion of Ukraine.
— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) November 19, 2024
History will judge us based on our actions and reactions.
It has been one of the most meaningful tasks as HRVP to rally European support for Ukraine.
And the EU continues to #StandWithUkraine pic.twitter.com/s4tN498Mf3
Putyin új nukleáris doktrínát hagyott jóvá
Mindeközben az orosz vezetés új nukleáris doktrínát fogadott el, amely szerint bármilyen nem nukleáris állam által indított támadást, ha azt nukleáris hatalom támogatja, együttes agressziónak tekintenek Oroszország ellen.
Az új szabályzat értelmében nagy mértékű hagyományos fegyverekkel, drónokkal vagy repülőgépekkel indított támadások is nukleáris választ vonhatnak maguk után, különösen, ha Oroszország vagy szövetségesei, például Fehéroroszország területi szuverenitása kerül veszélybe.
Az Egyesült Királyság miniszterelnöke, Keir Starmer szintén megerősítette Ukrajna melletti „sziklaszilárd” támogatását. Sajtóértesülések szerint az Egyesült Királyság engedélyezheti Ukrajnának, hogy brit Storm Shadow rakétákat használjon mély oroszországi célpontok ellen.
Ukrajna küzdelme folytatódik
Zelenszkij mellett Ukrajna vezérkari főnöke, Valerij Zaluzsnij, Telegram-bejegyzésében reflektált a konfliktus 1000. napjára:
„1000 napnyi rendkívül összetett, heves harcot folytattunk a létünkért.”
Kiemelte a Donyeck régió fagyott lövészárkait és a Herszon régió égő sztyeppéit, mint a küzdelem szimbolikus helyszíneit:
„Minden sötét éjszaka – még ha ezer is van belőle – hajnalba torkollik.”