412.08 Ft

391.30 Ft

Támogatás

Kiemelt kategóriák

Belföld
Gazdaság
Külföld
Kultúra
Sport
Tech
Életmód
Autó

További kategóriák

Szórakozás
Külföld

56 évig tartottak egy ártatlan japán férfit halálsoron

10perc.hu
2024. 10. 26.
56 évig tartottak egy ártatlan japán férfit halálsoron

Hakamata Ivao, 56 évet töltött a halálsoron, ártatlanul. Sizuoka rendőrfőnöke bocsánatot kért a férfitől az embertelen bánásmódért.

Sizuoka rendőrfőnöke, Cuda Takajosi, hétfőn személyesen látogatta meg a 88 éves Hakamata Ivao-t, aki 56 éven át ártatlanul tartózkodott a halálsoron - írja a demokrata.hu. A rendőrfőnök bocsánatot kért a férfitől az elszenvedett embertelen bánásmódért, ami a japán igazságszolgáltatás szomorú fejezete. Hakamata, egy sizuokai miszót gyártó üzem dolgozója, 1966-ban gyanúba került négy ember megölésével kapcsolatban, akik között munkaadója és annak három családtagja voltak. Az áldozatokat megkéselték, kirabolták, és házukat felgyújtották.

Hakamata esetében az embertelen vallatás során először elismerte bűnösségét, ám később visszavonta vallomását, és kitartott ártatlansága mellett. A bíróság 1968-ban halálra ítélte, amelyet 1980-ban véglegesítettek, de a bíróság 2014-ben szabadlábra helyezte kétséges bizonyítékok miatt. A közelmúltban új bírósági eljárást rendeltek el az ügyében, amely felmentéssel zárult le. Az ítélet megállapította, hogy a véres ruhadarabokat, amelyek a vádat alapozták, a nyomozók hamisították, és a bíróság azt is rögzítette, hogy Hakamatát fizikailag és mentálisan is kínozták.

A rendőrfőnök nyilatkozatában elismerte, hogy Hakamatát „kényszerítő és megfélemlítő” eszközökkel vették rá a bűnösség beismerésére. Az eset nyilvánosságra hozta a japán igazságszolgáltatási rendszer hiányosságait, valamint azt, hogy az ártatlanul elítéltek sorsa milyen drámai következményekkel járhat. Hakamata helyett 91 éves nővére nyilatkozott, és kijelentette, hogy nem akar panaszt tenni a rendőrségen.

Egy másik fontos lépés volt, hogy Unemoto Naomi főügyész is bocsánatot kért Hakamatától, elismerve a rendszer hibáit. Az ügy rávilágít arra, hogy a jogi intézkedésekre és az eljárásokra vonatkozó reformok sürgős szükséglete áll fenn, hogy hasonló tragédiák a jövőben elkerülhetők legyenek.

Főkép forrása:
illusztráció

További cikkek