Németország a növekvő orosz fenyegetettségre reagálva egy új, digitális bunkerlistát készít, amely segíti a lakosságot a biztonságos menedékhelyek gyors megtalálásában. A tervezett alkalmazás földalatti pályaudvarokat, parkolókat, állami és magánbunkereket tartalmaz, amelyek a vészhelyzetek idején biztosíthatják a civilek védelmét. A lakosságot arra ösztönzik, hogy otthonaik pincéit és garázsait átalakítva alakítsanak ki védelmi bunkereket - írta meg a The Guardian.
A belügyminisztérium a növekvő feszültségek és a világpolitikai helyzet romlása miatt döntött a bunkerlétesítmények listájának összeállításáról. A tervezett alkalmazás segítségével az emberek földalatti pályaudvarokat, parkolóházakat, állami épületeket és magáningatlanokat is találhatnak, amelyek biztosítják a szükséges védelmet. A minisztérium szóvivője arról is beszélt, hogy az emberek számára lehetőség nyílik pincék és garázsok átalakítására, hogy saját védelmi bunkereket hozzanak létre.
Az új intézkedés célja, hogy segítse a lakosságot a gyors reagálásban és biztosítja, hogy a vészhelyzetekben megfelelő menedékhelyek álljanak rendelkezésre. A projekt azonban nem fog gyorsan befejeződni, mivel a Polgári Védelmi és Katasztrófavédelmi Hivatal, valamint más hatóságok együttműködésével egy komplex és időigényes feladatról van szó. A szóvivő egy sajtótájékoztatón említette, hogy a terv legfontosabb pontjairól júniusban egy magas rangú tisztviselőkből álló konferencián született megállapodás.
Németországban jelenleg 579 bunker áll rendelkezésre, amelyek főként a második világháború és a hidegháború időszakából származnak. Ezek összesen 480 ezer ember számára biztosítanak menedéket. A szám azonban jelentősen alacsonyabb, mint a korábbi mintegy 2000 bunker, amelyek még a hidegháború idején léteztek. A német kormány számára kiemelten fontos, hogy a lehető legjobban felkészüljön egy esetleges vészhelyzetre, különösen a jelenlegi geopolitikai helyzet tükrében.
Októberben a német hírszerzés vezetői arra figyelmeztettek, hogy Oroszország 2030-ra valószínűleg képes lesz támadást indítani a NATO-tagállamok ellen. Továbbá a német tisztviselők arról számoltak be, hogy az orosz kémkedés és szabotázstevékenységek jelentősen megnövekedtek az ország területén. A múlt héten Vlagyimir Putyin orosz elnök egy sajtótájékoztatón kijelentette, hogy az ukrajnai konfliktus egy „globális háború” jellemzőit hordozza, és nem zárta ki, hogy csapásokat mérjen nyugati országokra.