Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen elfogatóparancs van érvényben - 10perc.hu

405.70 Ft

366.92 Ft

Támogatás

Kiemelt kategóriák

Belföld
Gazdaság
Külföld
Kultúra
Sport
Tech
Életmód
Autó

További kategóriák

Szórakozás
Külföld

Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen elfogatóparancs van érvényben

10perc.hu
2024. 11. 21.
Főkép forrása: Avi Ohayon/Wikimedia Commons
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök ellen elfogatóparancs van érvényben

A Nemzetközi Büntetőbíróság elfogatóparancsot adott ki Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök és más vezetők ellen háborús bűnök vádjával.

A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) csütörtökön elfogatóparancsot adott ki Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Yoav Gallant volt védelmi miniszter és egy magas rangú Hamász-tisztviselő ellen, azzal vádolva őket, hogy háborús bűnöket követtek el a tavaly október 7-i Izrael elleni támadásokat követően. A bíróság szerint Netanjahu felelősséget visel többek között az éheztetés hadviselési módszerként való alkalmazásáért, és más, emberiség elleni bűncselekményekért, mint a gyilkosság, üldözés és embertelen cselekmények.

Az elfogatóparancsok történelmi jelentőséggel bírnak, mivel Netanjahu az első izraeli vezető, akit az ICC beidézett a palesztinok ellen elkövetett állítólagos cselekmények miatt. Bár az ICC-parancsok nem garantálják a letartóztatásokat, korlátozhatják Netanjahu és más érintettek lehetőségét arra, hogy az ICC tagállamaiba utazzanak.

Izrael hatóságai élesen elítélték a bíróság döntését, „abszurdnak és antiszemitának” minősítve az elfogatóparancsokat. A miniszterelnök hivatala kijelentette, hogy Izrael jogot formál arra, hogy megvédje népét, miután a Hamász terrorszervezet támadást indított. Izrael, valamint az Egyesült Államok nem tagja az ICC-nek, és már korábban is kihívta a bíróság joghatóságát.

A bíróság pénteken egy újabb elfogatóparancsot adott ki Mohammed Diab Ibrahim Al-Masri, más néven Mohammed Deif ellen, aki Izrael szerint a támadás kitervelője volt. Deifet emberiség elleni bűncselekmények elkövetésével vádolják, köztük gyilkosságokkal és kínzásokkal.

A politikai reakciók is megosztották a közvéleményt: Isaac Herzog izraeli elnök az ICC döntését „az igazságszolgáltatás sötét napjának” nevezte, míg más politikusok, mint Gideon Sa'ar külügyminiszter és Itamar Ben Gvir nemzetbiztonsági miniszter is hevesen bírálta a bíróságot, és politikai eszközként említette az ICC-t.

A Tel Aviv-i Egyetem nemzetközi jog professzora, Eliav Lieblich szerint a döntés "Izrael történetének legdrámaibb jogi fejleménye". A bíróság mostantól együttműködési kéréseket küld a 124 ICC tagállamnak, akik jogilag kötelesek végrehajtani a letartóztatásokat, ha Netanjahu és Gallant ezekben az országokban tartózkodnak.

A bíróság döntésének tágabb következményei is lehetnek, mivel a letartóztatási parancsok és az ICC joghatósága korlátozhatják Izrael nemzetközi együttműködéseit, különösen a hadsereg és más állami szervezetek munkáját. A cikk a CNN tájékoztatása alapján készült.


További cikkek